poniedziałek, 27 czerwca 2016

MATKA LALKI KEWPIE

Matką lalki Kewpie była Cecilia Rose O "Neill amerykańska artystka , pisarka ,rysownik .









Cecylia Rose Neill urodziła się 25 czerwca 1874 roku w Wilkes Barre ,Pensylwania




ROSE O'Neill




MATKA ALICE

OJCIEC WILLIAM  PATRICK  O'NEILL





Miała jeszcze dwie siostry Lee i Callista oraz trzech braci Hugh ,Jakuba i Clarence.  Rose od najmłodszych lat uwielbiała rysować. Ojciec widząc zamiłowanie córki do szkicowania dbał aby nigdy nie zabrakło jej szkicowników i ostro zakończonych ołówków.
W wieku 13 lat wysłała swój rysunek na konkurs . Komisja oceniająca prace była zaszokowana zdolnościami tak młodej dziewczyny . Oczywiście Rose wygrała .



Pierwszy nagrodzony rysunek 13 letniej artystki 


W wieku 16 lat Rose przenosi się do Nowego Jorku aby realizować swoją pasję. W 1909 roku zdobywa popularność po opublikowaniu komiksów i kreskówek  ,w których głównym bohaterem jest czarujący , uroczy ,  Kewpie  inspirowany obrazem braciszka Rosy. Nazwa Kewpis wywodzi się z Kupidyna rzymskiego boga miłości erotycznej.











ROSE staje  się pierwszą i najlepiej zarabiającą  kobietą w Stanach Zjednoczonych , która dostaje pracę jako ilustratorka w znanym piśmie Ladies Home Journal .





                                                Z RODZINNEGO                                                                 ALBUMU



















Neilli projektuje pocztówki , okładki ,publikuje  historyjki. W 1904 roku wydaje pierwszą książkę ."Miłość Edwy"



































































































Dwukrotnie była mężatką .Od  1846 roku jej mężem był Gary Letham  a od 1902 roku przez pięć lat  Harry Leon Wilson redaktor literacki.  Rose O"Neilli poświęca się  w pisaniu książek.

W 1912 roku Geo.Borgfeldt &Co w Nowym Jorku proponuje Neilli produkcję lalek i figurek na podobieństwo Kewpie .  Pierwsze próbne  lalki zostały wyprodukowane w Waltershausen Niemcy przez Firmę J.D Kestner .Seria nie przypadła do gustu ilustratorce ponieważ znacznie odbiegała od jej projektu. Udała się więc do Niemiec by nadzorować produkcję .Młodziutki siedemnastoletni student sztuk pięknych  Joseph .R. Kallus wziął rysunek Kewpiego i sprawił ,że stał się lalką.
Lalki produkowano od 1-12 cali.Wtedy to na lalce pojawiła się naklejka w kształcie serca z napisem Germany..Wiele  oryginalnych Kewpies zostało własnoręcznie podpisane przez O" Neill. Znak rozpoznawczy niebieskie skrzydełka z tyłu szyi .












































Lalki stały się hitem .Markę Kewpie wykorzystano w reklamie produktów gospodarczych i spożywczych.Promowała galaretki ,płatki kukurydziane ,grzechotki,mydła ,pieprz ,książki ,zastawy stołowe ,artykuły papiernicze .





























































































Neill wraz z siostrą Callistą ,która studiowała sztukę we Włoszech nadzoruje produkcję lalek w Europie . Zapisuje się w Paryżu na kurs rzezbiarstwa do znanego artysty Auguste Robin .(1840-1917).
















Z siostrą Callistą

Neilli z siostrą Callistą








Firma J.D Kestner   produkowała lalki z kompozytu i  biskwitu  do 1920 roku.
Po pierwszej wojnie światowej produkcję przeniesiono z Niemiec do Francji i Belgi .W tym samym czasie zaczęto również produkcję lalek Kewpie w Stanach Zjednoczonych z charakterystyczną sercowatą kalkomanią na piersiach Kewpies DES ,które są chronione prawem autorskim Rose O"Neill własnoręcznie podpisane.



































W połowie 1920 roku pojawiły się wersje celuloidowe produkowane głównie w Japonii .





























 W 1949 roku  Effanbee stworzył pierwsze lalki plastikowe . Gumowe i winylowe wersje zostały wykonane przez Cameo Co i Jesco pomiędzy 1960 do 1990 roku . Kewpie Corporation produkuje lalki od 2012 do dziś.
























































Sklep w Japonii
















Jesco 1987 rok















Najnowsze modele -winyl



                                             Z RODZINNEGO ALBUMU


























































                   LALKI  KEWPIE NA STARYCH POCZTÓWKACH



























































 W 1943 roku Rose O"Neill wróciła do rodzinnego domu w Bonniebrook gdzie u boku przyjaciela Vance Randolpha pisała swoje wspomnienia.












Zmarła w wieku 69 lat w 1946 roku.Została pochowana na ukochanym Bonniebrook w rodzinnym grobie obok matki i brata Jamesa . W 1947 posiadłość spłonęła . Po odbudowaniu powstało muzeum poświęcone życiu i twórczości Rose O"Neill .Zgromadzono tam oryginalne dzieła artystki , lalki ,rysunki ,szkice ,książki .
































                                                         JEJ DZIEŁA


























Do napisania tego wpisu korzystałam ze zdjąć i wiadomości  znalezionych w sieci