niedziela, 10 marca 2019

MARIONETKI BOBA PELHAMA


Bob PELHAM  po powrocie z wojny w 1945 roku oznajmił ojcu z nie będzie architektem bo jego serce pragnie robić lalki marionetki , stwierdził ,że wprowadzenie w ruch  lalki nie jest trudne wymaga tylko miłości i cierpliwości .Założył firmę w Marlborough Anglia  ,Wraz z przyjacielem Janem Busiellem zaprojektował pierwszą lalkę Chloe  1947 rok.

Firma zaczęła produkować lalki na sprzedaż
W 1955 roku Pelham wprowadził system  antyplątania kolorowych  gumek i sznurków w 1961 roku nastąpiło spalenie fabryki wraz z 10 tyś już wyprodukowanych  marionetek .Firma została odbudowana a sprzedaż wzrosła. W 1963 roku   wyprodukowano rekordową ilość lalek zaprojektowanych przez Petera Cartera -Pago kanadyjskiego artysty ,który wcześniej pracował w Wolt Disney Studio .Robią lalki dla telewizji ,powstaje nowa gama lalek nie tylko dla dzieci ale i do starszych grup wiekowych .Nowością były lalki z dużymi głowami ,elastycznym ruchem ustami.
Firma produkowała również lalki odmiany rękawicy ,pręta i brzuchomówcy.


Marionetki sprzedawano w latach 1947-55 roku w brązowych pudełkach z naklejką 

Od 1955 -1961 żółty karton 


W 1968 roku lalki sprzedawano w żółtym pudełku z okienkiem z celofanu pokazującym marionetkę i niebieskie przeznaczone dla kolekcjonerów W 1980 roku spadła sprzedaż lalek i Bob został zmuszony zmniejszyć ilość personelu i produkcji.Po śmierci boba 1980 roku firmę prowadzi jego żona , ostatecznie przestała handlować 23 czerwca 1993 roku. W 2008 roku Dawid Reech stwożył nową game marionetek pod nazwą Pelham i napisał książkę - katalog o historii firmy ,która wyprodukowała ponad 9 milionów marionetek.

Niedawno udało mi się kupić cztery lalki marionetki Boba Pelhama z 1960 roku w oryginalnych pudełkach z instrukcja ruchu. Stan idealny.
Wraz z pudełkami marionetek Boba była  jeszcze jedna z napisem Barnsbury puppet 


Nic na temat tej firmy nie znalazłam .Marionetka została wykonana w latach 50 tych przez Barnsbury .Toy .Co w Angliiinne marionetki tej firmyBob Pelhman  :
-Marionetka to nie tylko zabawka ale musi chodzić ,działać i tańczyć dla kogoś ''''


12 komentarzy:

 1. To bardzo ciekawe. Większość marionetek jest bardzo ładna, ale takich "gadających" to bym nie chciała, wyglądają przerażająco.
  Skąd Ty wynajdujesz takie cuda? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. komplet marionetek w pudełkach kupiłam nie dawno na Allegro

   Usuń
  2. Ej ale czemu nie takie gadające hehe ;p

   Usuń
 2. Świetna kolekcja. Nie boisz się ich wieczorami?

  OdpowiedzUsuń
 3. oglądałem jakiś czas temu na discovery science jak to jest zrobione o marionetkach a po przeczytaniu tego wpisu rozmyślam nad zakupem i zrobić małe przedstawienie mojemu 3 letniemu synkowi

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama za marionetkami nie przepadam ale same w sobie sa piekne <3

  Gratuluje kolekcji :)

  Zdrowych i Spokojnych Swiat :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy i interesujący post. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy wpis
  Dzięki, będę odwiedzać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wpis. Czekam na więcej i oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie maiłam pojęcia, że te marionetki mają taką historię.

  OdpowiedzUsuń
 9. jakaż różnorodność!!!
  choć mnie w większości
  przerażają - kilka z nich
  naprawdę mnie urzekło...

  OdpowiedzUsuń