poniedziałek, 18 maja 2015

PRZEWODNIKI DLA KOLEKCJONERÓW

Jest ich mnóstwo ,wydawane w różnych językach na całym świecie .,Książki ,poradniki ,magazyny.czasopisma. Prawdziwe skarbnice wiedzy dla kolekcjonerów.Znajdujemy w nich przepiękne zdjęcia lalek ,cenne artykuły ,informacje o sztuce tworzenia ,instrukcje napraw ,wskazówki renowacji,wzory i wykroje ubrań ,W Polsce tylko De Agostini wydał serię czasopism opisujący świat lalek . Właśnie od kupowania tego dwutygodnika zaczęła się moja pasja i zainteresowanie porcelanowymi lalkami. Magazyn pięknie wydany ,znalazłam tam oprócz zdjęć wiele cennych  informacji ,poznałam znaczenie sygnatury ,historię ,ubiór  antycznych  piękności.Ze względu na marne wykonanie samych lalek dołączonych do każdego numeru zebrałam tylko 20 numerów.Lalki różnił tylko ubiór i kolor włosów .Buzia i reszta porcelanowych części to masówka.To główny powód mojej rezygnacji i zaprzestania zakupu dalszych 20 numerów .Dzisiaj żałuję tej decyzji ze względu na czasopisma, dzisiaj  już prawie nie do zdobycia.

Kontynuacja  kolekcji to  wydawana przez De Agostini seria lalek Damy z minionych epok i Polskie Stroje Ludowe  .
Na aukcjach polskich i zagranicznych można kupić przepięknie wydane magazyny o lalkach w językach niemieckim ,angielskim i francuskim. Ceny niestety kosmiczne.

Magazyn Gildebrief wydawany w Niemczech od 1984 r początkowo na małą skalę i tylko w sklepie internetowym zrobił prawdziwą rewolucję wśród kolekcjonerów . Twórcą był Werner Kesting właściciel firmy ceramicznej i impoter dostaw lalek z porcelany .Pierwsze numery poradnika drukowano na małym formacie papieru a zdjęcia były czarno białe .

W roku 1989 wydano pierwsze numery z kolorowymi zdjęciami., Pod koniec 1992 r wydano pierwsze wydanie w wersji angielskiej.  Gildebrief  to przepiękny przewodnik ,poradnik ,bogaty w informacje i zdjęcia.

Inne poradniki ,książki i czasopisma wydawane dla kolekcjonerów lalek

To tylko kropla w morzu.
Zdjęcia okładek pism i magazynów wyszukane z eBayu.

4 komentarze:

  1. Tyle lalek jeszcze do odkrycia:) Świetne zestawienie , szkoda ,że magazyny u nas nie do zdobycia:(

    OdpowiedzUsuń
  2. Swietne !!!! Mam kilka dobrych ksiazek i pare wykrojow dla lalek antycznych ale jak sie widzi tyle wspanialosci to by sie czlowiek skusil na wiecej ;) Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. WOW !!! Tyle gazetek o porcelankach.

    OdpowiedzUsuń