czwartek, 21 listopada 2013

STRÓJ KOBIECY W INDIACH

                                                      KOBIETY W INDIACH

Indyjskie stroje kobiet charakteryzują się jasnymi,kolorowymi barwami .Stroje są bardzo bogato zdobione .Sari to jedwabny lub bawełniany pas materiału o długości 5-10 metrów i szerokości 1 m .Zawijany dookoła tali ,z końcem udrapowanym na ramieniu .Ubierane jest na halkę zwaną -lehenga.,oraz bluzeczkę z krótkimi  rękawami zwaną choli  .Choli nosi się także ze spódnicą -ghagra .Kobiety w Indiach  uwielbiają nosić kilogramy biżuterii .

   

                                                STROJE KOBIECE W INDIACH

Zdjęcia są zapożyczone z Chomika


W mojej domowej kolekcji znalazłam figurkę przedstawiająca hinduski strój kobiecy ,oraz marionetkę ,którą mam w planach zaopatrzyć w brakujące sznurki.Figurka ma 20 cm wysokości i jest wykonana z masy lub glinki
Marionetka

Miesiąc temu kupiłam na aukcji dwie lalki urodą przypominające hinduskie dziewczyny.Lalki mają po 40 cm wysokości i wykonane są nie bardzo wiem z czego.? Twarda powlekana masa.Włosy z moheru i mrugające oczy.Nie znam pochodzenia lalek oraz okresu z którego pochodzą.Kończyny zamocowane są gumkami.
Zdjęcie lalek zapożyczone z aukcjiZnalazłam w sieci zdjęcie podobnej lalki

Tak wygląda  rozebrana lalka


Nijaki strój lalek zmusił mnie do uszycia odpowiednich strojów.Kupiłam w sklepie z używaną odzieżą dwie bluzy niczym z filmu Bollywood i wykorzystując ozdobne fragmenty tkaniny skroiłam spódnice i bluzeczki.Większość ubioru szyłam ręcznie ze względu na cekiny i sprężynki, którymi  został zdobiony materiał. Taśmę do wykończenia dostałam od cioci ,jest bardzo stara przywieziona w latach 70 z NRD                                                              ZDJĘCIA LALEK

                                                                           ANIMITRA -SŁOŃCE


                                                                CHARU- PIĘKNA                                                                    ANIMITRA  Z CHARU


Znalazłam w sieci inne lalki w strojach hinduskich ,lecz niestety to nie moje lalki.
 Ogłoszenie z tablicy .pl gdzie lalka jest do kupienia.Zdjęcia zamieszczam za pozwoleniem właścicielki lalki
Lalka porcelanowa Sandry Bilotto The Sparkling Radiance Hindu Bride Doll by Ashton Drake

Lalka była inspiracją do szycia moich ubiorów.

Ma 55 cm wysokościZdjęcie z Chomika


BOLLYWOOD -nazwa wymyślona przez filmowców


7 komentarzy:

 1. Piękne te stroje Indyskich ich suknie (Sari) i biżuterie. Te różne lalki w strojach są prześliczne rzeczywiście! Bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczękę zbieram z podłogi. Powaliłaś mnie na kolana, one są cuuuuuuuuuuudne! Wykonane są ze specjalnej masy papierowej, tzw. prasowany karton, twardszy i trwalszy od papier mache. Jest malowany z wierzchu. Na wystawie miałam podobną lalkę (tworzywo) wypożyczoną od sąsiadki. Twoje laleczki mają bardzo podobnie wykonane tułów i kończyny, tylko główki nieco inne. Oczy mają przecudne, a Twoje stroje są zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 3. O ja też mam taką marionetkę! Chciałabym się dowiedzieć trochę więcej na ich temat. A co do strojów to od zawsze chorowałam na punkcie hinduskich haftów metalową nicią, ostatnio nawet próbuję się nauczyć, ale te druciane nici to prawdziwa makabra :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Stroje, które uszyłaś są PRZEŚLICZNE :) .
  Z tego co wiem, kobiety z Indii noszą na sobie tyle biżuterii , ponieważ mąż w każdej chwili może powiedzieć "wracaj do domu" i kobieta może zabrać ze sobą tylko to, co na sobie nosi .
  Do pięknych strojów można jeszcze dodać wspaniałe tatuaże na dłoniach i stopach robione henną :)
  Zmobilizowałaś mnie do uszycia kilku etnicznych szatek :):)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ przepięknie wyszły zazdroszczę. Sama ma jedną regionalkę w takim klimacie, ale nie jest taka na bogato. Pięknie, naprawdę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co prawda Bollywood to kompletnie nie moja bajka... ale jeśli idzie o Twoje lalki... to jestem pod dużym wrażeniem.. wielkie brawa Uleńko wyszły przepięknie !

  OdpowiedzUsuń
 7. interesujący blog :*
  pozdrawiam i zapraszam do mnie :3
  http://wersy-zycia.blogspot.com
  ~Sandrella

  OdpowiedzUsuń