poniedziałek, 20 maja 2013

KULTOWE BAJKI I PROGRAMY DLA DZIECI

                                             MIŚ Z OKIENKA
MIŚ Z OKIENKA-program dla dzieci w TV od 22 lipca 1958 r do 1973 r.Kierowany był dla dzieci w wieku szkolnym,miał spełniać misję edukacyjną m. in. zachęcić do czytania książek.Główny bohater miś ,rozmawiał z prowadzącym na zaczerpnięte  z książek poważne tematy.Program prowadził Stanisław Wyszyński a później aktor Bronisław Pawlik .Pomysłodawcą programu i autorką dialogów była Wanda Szerewicz.


Stanisław  Wyszyński  z misiem


Bronisław Pawlik z misiemEmisję zakończono po wpadce Bronisława Pawlika ,który myśląc ,że mikrofony i wizja są wyłączone rzucił te słynne słowa..........Na żywo.Cała historia krąży do dziś po telewizyjnych korytarzach w charakterze anegdoty.


   
                    GĄSKA BALBINKA I PTYŚ


Bajka z roku 1959,autorstwa Anny Hoffmanowej.Najpierw był komiks,a potem dobranocka w TV nie animowana.Odcinek składał się z kilku obrazków do którego aktorzy podkładali głos.Doskonale pamiętam te  wiewczorynki , na ich oglądaniu się wychowałam.Ptyś bardzo seplenił ,a jego powiedzenie "Cześć Balbina " było popularne w tamtych czasach.


Przygody Gąski  Balbiny i Ptysia można było kupić na płytach 

Słynna mama Balbiny.

Książka z przygodami gąski

Które dziecko w  tamtych latach nie myło się tym  mydłem?

                                                           Filmik  świeżo malowane                                           JACEK I AGATKA


Kultowa pierwsza dobranocka ,zadebiutowała w TV  2  pażdziernika 1962 roku.Przez 11 lat gościła w polskich domach ucząc i bawiąc najmłodszych.Jego autorką jest poetka i pisarka Wanda Chotomska .Popularność dobranocki biła wszelkie rekordy,wydawano płyty dzwiękowe  z bajkami.W sklepach pojawiło się mydło i olejek dla dzieci " Jacek i Agatka".Jak grzyby po deszczu rosła ilość przedszkoli ,które nazywano ich imieniem.Bohaterowie to dwie pacynki ,główki nakładane na palec.Zaprojektował je Adam Kilian.Głosu obojgu użyczyła ,zmarła w 2004 roku Zofia Raciborska.Codziennie o godzinie 19 dwadzieścia widzowie uczestniczyli w ich zabawach,rozterkach i problemach.
Znaczek pocztowy wydany 30 sierpnia 1975 roku

Kultowe mydło dla dzieciZofia Raciborska z pacynkami


W Teatralnej sztuce

Moneta wydana przez Muzeum Dobranocek w RzeszowieDobranocki wydane na płytach
                                     PIASKOWY DZIADEK

Piaskowy dziadek -niemiecki serial animowany ,nadawany w latach 1959-1991 roku.Jest to najdłuższy serial animowany na świecie.Ojciec Piaskowego Dziadka reżyser filmów Gerhardt  Behrehdt zaczerpnął jego postać z bajek Andersena i ją nieco unowocześnił .


                                                            Bolek i LolekBolek i Lolek  - serial animowany produkowany w latach 1963 -1986 przez Studio filmowe w Bielsku -Białej                                                             REKSIO


REKSIO- serial animowany  produkowany w latach 1967-1990 .,w studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej opowiadający o przygodach tytułowego psa Reksa oraz jego przyjaciół.Stworzony przez jednego reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka.Autorem ścieżki  dzwiękowej jest Zenon Kowalowski.                                                           MIŚ USZATEKMiś Uszatek -postać z książki dla dzieci powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.W roku 1962 powstał pierwszy film pod tytułem "Miś Uszatek.Misiowi głosu użyczał Mieczysław Czechowicz.
                                         ZACZAROWANY OŁÓWEK


  Zaczarowany Ołówek został zrealizowany w 1964-1977 roku w Studio Młodych Form -Se- ma -for.  Bohaterem jest chłopiec Piotr i pies.W filmie  Piotruś swoje problemy rozwiązuje przy pomocy zaczarowanego ołówka .Wszystko co nim narysuje  -materializuje się.


ŻWIREK I MUCHOMOREKBajka z Mchu i Paproci -serial animowany produkcji czechosłowackiej.Premiera 6 pażdziernika 1968 rok


RUMCAJS


Rumcajs tytułowa postać z powieści Vaclawa Ctvitka ,serial czechosłowacki w reżyserii  Ladislawa Capka. Twórcą graficzną wizerunku jest malarz Radek Pilar.Serial z 1967 roku,liczył 39 odcinków
KRECIK 


Krecik -czechosłowacki film animowany ,którego twórcą był Zdenek Miler Powstał w 1956 roku .Lata emisji 1956-2002 rokuPYZA 

Pyza na polskich dróżkach-serial 1972-1983 rok według Hanny Januszewskiej .Pyza mała kluseczka wędruje po Polsce zwiedzając najpiękniejsze jej zakątki .Dzieci oglądając film poznają tańce narodowe,piosenki ludowe,elementy strojów ludowych.

Koziołek Matołek 


Koziołek Matołek -postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego (tekst ) i Mariana Walentynowicza rysunki,w jednej z pierwszych w Polsce historyjek  obrazkowych dla  dzieci w roku 1933. Książka i film to ciągła wędrówka koziołka po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa ,jedynego miejsca gdzie podkuwają kozy.Serial powstał w latach 1969-1971 w Studio Miniatur Filmowych.Książka  k.Makuszyńskiego o przygodach Koziołka Matołka

Kadr z filmu
Pomnik Koziołka w Pacanowie                                         Pomysłowy Dobromir


Serial dobranockowy ,animowany tworzony w latach 1973-1975. Nakręcony w Studio Miniatur Reżyser Roman Huszczo,scenografia Adam Słodowy i R. Huszczo.W każdym odcinku Dobromir stara się wynależć urządzenie ,które pozwoli uprościć wykonanie wybranej kłopotliwej czynności.Po dokonaniu wynalazku wykrzykuje swoje "Eureka" lub "Juhu ".


Przygody Kota Filemona 

Postać wymyślona przez pisarza i scenarzystę Marka Nejmana.Serial powstał w latach 1972-1981 w Studiu Małych Form.Odcinki opowiadają o przygodach dwóch kotów -starego Bonifacego oraz Filemona-małego niewinnego kota ciekawego świata.
PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK


Utwór dla dzieci autorstwa Marii Kownackiej,po raz pierwszy był zamieszczony w Płomyczku 2 września 1931 r a książka ukazała się 1930 r.Na podstawie książki powstała muzyczna bajka pod tym samym tytułem, z Ireną Kwiatkowską w roli Piotrusia.Jest to opowieść o Plastusiu-ludziku z plasteliny ulepionym przez Tosię i o przygodach z przyjaciółmi mieszkającymi w piórniku dziewczynki.


                                                   GUCIO CEZAR

Serial animowany produkcji polskiej zrealizowany w latach 1976-1977 napisany przez Krystynę Boglar .Opowiada o Guciu-niezdarnym hipopotamie oraz Cezarze ,rozważnym psie.

                                FERDYNAND  WSPANIAŁY

Serial powstał 1975-1977 roku na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna.Opowiada o przygodach psa ,który zaczyna chodzić na dwóch łapach,ubiera się i zachowuje jak człowiek.

                                 


                                              MIŚ COLARGOL


Film animowany wyprodukowany w latach 1967-1974 przez wytwórnię Se- ma- for.Postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine. Scenografia Tadeusz Wilkosz.                                   


Mogłabym tak opisywać kultowe dobranocki i filmy dla dzieci.Na oglądaniu tych opowieści  bez przemocy i używaniu brzydkich słów wyrosłam na porządnego człowieka to samo moje córki.Mój wnuczek nie ma ochoty oglądać starych bajek ,woli filmy typu Superman ,Spiderman ,Batmany i tym podobne,filmy pełne przemocy ,walki i niecenzurowanych słówek.Starajmy się kontrolować to, co oglądają nasze dzieci i wnuki.Ja walczę z tym problemem ze wszystkich sił podsuwając mu, filmy które bawią  a za razem  uczą.Na koniec postu chcę przypomnieć kilka starych ,zapomnianych  programów dla dzieci i młodzieży .

   

Teleranek                                                      Zwierzyniec


                                                      Pora na Telesfora


                                     
                                            Zrób to sam  -program Adama Słodowy.
                                             Z kamerą wśród zwierząt                                           

                                                          Niewidzialna Ręka


                                         
                                                       Ekran z Bratkiem


                         

                                               

                                         Piątek z Pankracym
                                                     Latający Holender


                                                           Program  5-10-15                                                                TIK- TAK

9 komentarzy:

 1. Fajnie sobie przypomnieć stare lata. Wydaje mi się jednak, że krecik według nawet twoich danych był najdłuższym serialem "dobranockowym"

  OdpowiedzUsuń
 2. było by pięknie gdyby choć część rodziców aktualnych i przyszłych powróciło do tych bajek dla dobra dzieci i nas starszych---w przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 3. kolargor -nie lubiłem tego typka taki cwaniaczek co do najlepszych bajek zwirek i muchomorek ,reksiu, krecik .piaskowy dziadek .filemon, cwir cwirek no moze jeszcze gąska balbinka to co pamiętam tak na marginesie ,jacek i agatka to była kicha

  OdpowiedzUsuń
 4. Ulubiona bajka mojego 3 letniego synka jest Pat i Mat (Sąsiedzi) nawet ja z przyjemnością sobie z nim oglądam , dawniej to było coś teraz to jest chłam nieliczne bajki można puścić a disney chanel to powinni zawiesić posłuchajcie sobie te filmy dla nastolatków no masakra jakaś. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm. Ja pamiętam " supełek węzełek " taką pacynkę z chustki i serial " mój przyjaciel Ben " wyprodukowany w USA w latach pięćdziesiątych albo sześćdziesiątych. O amerykańskich kreskówkach nie wspomnę. W 1970 roku a może 1971 byłem kuracjuszem dziecięcego sanatorium kolejowego w Rabce. Tam na świetlicy oglądaliśmy te programy i filmy zachwyceni....

  OdpowiedzUsuń
 6. A pamiętacie Telewizyjny Festiwal Widowisk Lalkowych
  Może ktoś ma jakiś link na ten temat i może coś się zachowało.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam i oglądałem większosć...czy to znaczy że jestem już stary... to znaczy kultowy?!

  OdpowiedzUsuń
 8. jak można dostać te seriale dla swojego dziecka?? ciekawe... TVP proszę zróbcie coś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiałem Żwirka i Muchomra, Krecika czy Zaczarowany ołówek, tamte bajki były mądre, bez przemocy. Później weszła era amerykańskich filmów animowanych i japońskiego anime.

  OdpowiedzUsuń