piątek, 13 maja 2016

HISTORIA SMOCZKA ,BUTELKI I GRZECHOTKI


                                                           HISTORIA SMOCZKA


Najstarszy opis smoczka dla niemowląt pochodzi z czasów starożytnej Sumerii czyli 3000 lat przed naszą erą . Już wtedy używano smoczków o różnych kształtach wykonanych z koralu lub kamieni szlachetnych. Znalezione w grobach dziecięcych przedmioty to w większości gliniane produkty w kształcie zwierząt . Z jednej strony była dziura ,którą wlewano miód ,a z drugiej w buzi zwierzątka była dziura przez którą dziecko wysysało zawartość smoczka .  W Średniowieczu dawano dzieciom do ssania rożek szmatki nasączony cukrem.  Gałgankowy smoczek przetrwał aż do 20 wieku . W 1845 roku w USA Ellijach Pratt opatentował smoczek gumowy . Ze względu na nieprzyjemny zapach i smak nie były zbyt popularne .Ludzie woleli używać smoczków zrobionych z korka ,kości słoniowej ,miedzi ,cyny ,szkła lub drewna .
Po drugiej wojnie światowej zaczęto produkować smoczki lateksowe a następnie silikonowe.

                                                HISTORIA BUTELKI DO                                                                                 KARMIENIAButelka po raz pierwszy pojawiła się w Średniowieczu w postaci tzw.rożka -krowiego rogu z dziurką obciągnięta wymieniem lub zwiniętym suknem.  W 16-17 wieku ukazały się fabryczne butelki zarezerwowane dla zamożnych sfer społeczeństwa .Były to odpowiedniki pierwszych prymitywnych butelek wykonane  ze złota oraz szkła ,cynkowe oraz drewniane.
W 18 - 19 wieku powstała cała gama butelek dla dzieci.  Każda z nich miała za zadanie ułatwić karmienie niemowląt.  Butelki wyrabiano  z cyny,blachy cynkowej,fajansu oraz dmuchanego szkła.
Szkło stało się rewelacyjnym wynalazkiem ponieważ z łatwością można  było je czyścić ,nie rdzewiało co w dużej mierze przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka zachorowalności i zgonów niemowląt .Pierwsze szklane butelki miały prostą formę z gąbką lub zwiniętym materiałem w roli smoczka. Pojawiły się także butelki kształtem przypominające sakwę .
Wraz z rewolucją przemysłową w 19 wieku butelki stają się wyrobem seryjnie produkowanym na dużą skalę.   Powstają butelki z długą szyjką - szklany flakon z korkiem,z którego odchodzi długa kauczukowa rurka zakończona smoczkiem.  To rozwiązanie sprawiło ,ze dziecko mogło jeść same .Jednakże czyszczenie rurki sprawiało wiele kłopotu a same rurki stawały się siedliskiem bakterii Butelka zyskała miano śmiertelnej i została zakazana na początku 20 wieku.
Zaczęto więc używać szklanych butelek przypominających kształtem kopyto . Pojawiły się liczne modele i marki a rynek sztucznego karmienia rozkwitł. Na początku 20 wieku wszystkie butelki  wyposażone były  już w smoczki.
W 1888 roku zaczęto stosować pasteryzację lub sterylizację termiczną ,która z powodzeniem niszczyła wszystkie bakterie. Od tego momentu śmiertelność wśród noworodków znacznie spadła.
Butelki powoli zaczynają mieć ujednoliconą formę ,oznakowania dozowania mleka oraz elementy dekoracyjne.  W latach 50 tych pojawia się model butelki z nakrętką wykonaną z bakelitu a potem z plastiku.


Spróbuj w ten sposób piły mleko nasze prababcie


                                                         HISTORIA GRZECHOTKI


Jak wyglądały grzechotki ,gryzaki dawniej? i w tym przypadku pomocne są wykopaliska
archeologiczne, oraz groby dzieci . .Wykonywano je ze skór zwierzęcych ,tkanin ,drewna ,gliny ,mosiądzu ,masy perłowej,kości słoniowej ,srebra ,złota ,celuloidu ,plastiku winylu. Im rodzina bogatsza tym zabawka cenniejsza ,przekazywana z pokolenia na pokolenie.Zdjęcie lalki Kley&Hahn Niemcy 1815 rok z grzechotką.  Fotkę wystawiam za zgodą  Daniel Dafne 
1900 rok

Lata 50-te
Obecnie rodzice niemowląt mają ogromny wybór zabawek, grzechotek,gryzaków , ,smoczków, butelek .
Producentami są znane  firmy ,produkujące zabawki z najlepszych  materiałów ,dbając o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych .


W mojej kolekcji lalek mam tylko trzy grzechotki.Nigdy nie czułam potrzeby kupienia więcej.
W sklepach jubilerskich  pojawiły się grzechotki i smoczki  wykonane ze srebra lub posrebrzane na styl dawnych .Grzechotki  grawerowane z imieniem dziecka w pięknym pudełku są obecnie modnym prezentem na chrzest. Można je również zamawiać w sklepach internetowych.
Zdjęcia pochodzą z sieci6 komentarzy:

 1. Fajnie to opisałaś. W swojej kolekcji mam XIX wieczną grzechotkę z kości słoniowej i kilka zwykłych plastikowych. Choruje na angielska butelkę do karmienia, tę z otworem z obu końców.

  OdpowiedzUsuń
 2. wspaniała lekcja zwyczajów minionych!!!

  i mnie dwustronna butelka zaintrygowała
  ale to do tego maleńkiego zaokrąglonego
  smoczka mam ogromny sentyment :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. te pierwsze butelki szklane były tez odp za liczne choroby, a nawet zgodny,nie było jeszcze wiedzy o sterylizacji i w niedomytych naczyniach, z racji ze i woda w większych miastach pozostawiała wiele do życzenia ,smoczkach gumkach mnożyły się bakterie

  a grzechotki niektóre są prześliczne:D

  OdpowiedzUsuń
 4. O większości tych akcesoriów nie miałam bladego pojęcia! Jak dobrze, że tyle wiedzy zawarłaś w tym poście! Dziękuję pięknie i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czego to dzieci do ust nie biorą.... :):)
  Jak zwykle bardzo u Ciebie ciekawie :)
  Pozdrawiam serdecznie !!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zabytki. Teraz już takich nie ma.

  OdpowiedzUsuń