HISTORIA SMOCZKA
Najstarszy opis smoczka dla niemowląt pochodzi z czasów starożytnej Sumerii czyli 3000 lat przed naszą erą . Już wtedy używano smoczków o różnych kształtach wykonanych z koralu lub kamieni szlachetnych. Znalezione w grobach dziecięcych przedmioty to w większości gliniane produkty w kształcie zwierząt . Z jednej strony była dziura ,którą wlewano miód ,a z drugiej w buzi zwierzątka była dziura przez którą dziecko wysysało zawartość smoczka . W Średniowieczu dawano dzieciom do ssania rożek szmatki nasączony cukrem. Gałgankowy smoczek przetrwał aż do 20 wieku . W 1845 roku w USA Ellijach Pratt opatentował smoczek gumowy . Ze względu na nieprzyjemny zapach i smak nie były zbyt popularne .Ludzie woleli używać smoczków zrobionych z korka ,kości słoniowej ,miedzi ,cyny ,szkła lub drewna .
Po drugiej wojnie światowej zaczęto produkować smoczki lateksowe a następnie silikonowe.
HISTORIA BUTELKI DO KARMIENIA
Butelka po raz pierwszy pojawiła się w Średniowieczu w postaci tzw.rożka -krowiego rogu z dziurką obciągnięta wymieniem lub zwiniętym suknem. W 16-17 wieku ukazały się fabryczne butelki zarezerwowane dla zamożnych sfer społeczeństwa .Były to odpowiedniki pierwszych prymitywnych butelek wykonane ze złota oraz szkła ,cynkowe oraz drewniane.
W 18 - 19 wieku powstała cała gama butelek dla dzieci. Każda z nich miała za zadanie ułatwić karmienie niemowląt. Butelki wyrabiano z cyny,blachy cynkowej,fajansu oraz dmuchanego szkła.
Szkło stało się rewelacyjnym wynalazkiem ponieważ z łatwością można było je czyścić ,nie rdzewiało co w dużej mierze przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka zachorowalności i zgonów niemowląt .Pierwsze szklane butelki miały prostą formę z gąbką lub zwiniętym materiałem w roli smoczka. Pojawiły się także butelki kształtem przypominające sakwę .
Wraz z rewolucją przemysłową w 19 wieku butelki stają się wyrobem seryjnie produkowanym na dużą skalę. Powstają butelki z długą szyjką - szklany flakon z korkiem,z którego odchodzi długa kauczukowa rurka zakończona smoczkiem. To rozwiązanie sprawiło ,ze dziecko mogło jeść same .Jednakże czyszczenie rurki sprawiało wiele kłopotu a same rurki stawały się siedliskiem bakterii Butelka zyskała miano śmiertelnej i została zakazana na początku 20 wieku.
Zaczęto więc używać szklanych butelek przypominających kształtem kopyto . Pojawiły się liczne modele i marki a rynek sztucznego karmienia rozkwitł. Na początku 20 wieku wszystkie butelki wyposażone były już w smoczki.
W 1888 roku zaczęto stosować pasteryzację lub sterylizację termiczną ,która z powodzeniem niszczyła wszystkie bakterie. Od tego momentu śmiertelność wśród noworodków znacznie spadła.
Butelki powoli zaczynają mieć ujednoliconą formę ,oznakowania dozowania mleka oraz elementy dekoracyjne. W latach 50 tych pojawia się model butelki z nakrętką wykonaną z bakelitu a potem z plastiku.
Spróbuj w ten sposób piły mleko nasze prababcie |
HISTORIA GRZECHOTKI
Jak wyglądały grzechotki ,gryzaki dawniej? i w tym przypadku pomocne są wykopaliska
archeologiczne, oraz groby dzieci . .Wykonywano je ze skór zwierzęcych ,tkanin ,drewna ,gliny ,mosiądzu ,masy perłowej,kości słoniowej ,srebra ,złota ,celuloidu ,plastiku winylu. Im rodzina bogatsza tym zabawka cenniejsza ,przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Zdjęcie lalki Kley&Hahn Niemcy 1815 rok z grzechotką. Fotkę wystawiam za zgodą Daniel Dafne |
1900 rok |
Lata 50-te |
Obecnie rodzice niemowląt mają ogromny wybór zabawek, grzechotek,gryzaków , ,smoczków, butelek .
Producentami są znane firmy ,produkujące zabawki z najlepszych materiałów ,dbając o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych .
W mojej kolekcji lalek mam tylko trzy grzechotki.Nigdy nie czułam potrzeby kupienia więcej.
W sklepach jubilerskich pojawiły się grzechotki i smoczki wykonane ze srebra lub posrebrzane na styl dawnych .Grzechotki grawerowane z imieniem dziecka w pięknym pudełku są obecnie modnym prezentem na chrzest. Można je również zamawiać w sklepach internetowych.
Zdjęcia pochodzą z sieci
Fajnie to opisałaś. W swojej kolekcji mam XIX wieczną grzechotkę z kości słoniowej i kilka zwykłych plastikowych. Choruje na angielska butelkę do karmienia, tę z otworem z obu końców.
OdpowiedzUsuńwspaniała lekcja zwyczajów minionych!!!
OdpowiedzUsuńi mnie dwustronna butelka zaintrygowała
ale to do tego maleńkiego zaokrąglonego
smoczka mam ogromny sentyment :)))
te pierwsze butelki szklane były tez odp za liczne choroby, a nawet zgodny,nie było jeszcze wiedzy o sterylizacji i w niedomytych naczyniach, z racji ze i woda w większych miastach pozostawiała wiele do życzenia ,smoczkach gumkach mnożyły się bakterie
OdpowiedzUsuńa grzechotki niektóre są prześliczne:D
O większości tych akcesoriów nie miałam bladego pojęcia! Jak dobrze, że tyle wiedzy zawarłaś w tym poście! Dziękuję pięknie i pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńCzego to dzieci do ust nie biorą.... :):)
OdpowiedzUsuńJak zwykle bardzo u Ciebie ciekawie :)
Pozdrawiam serdecznie !!!
Piękne zabytki. Teraz już takich nie ma.
OdpowiedzUsuńWow, kto by pomyślał, że droga akcesoriów dziecięcych do tego, co dzisiaj znamy jest tak interesująca ;)
OdpowiedzUsuńPowiem szczerze, że bardzo interesująca jest taka historia, a szczególnie teraz, kiedy patrzy się na to, ile technologi wprowadzonej jest w każdy produkt. Nawet w butelki. Ja jednak raczej stawiam na proste rozwiązania i jeśli miałabym wybierać, to zdecydowałabym się na butelki od https://www.lansinoh.pl/
OdpowiedzUsuńCiekawy blog, fajnie się czytało :) W dzisiejszych czasach wszystko wygląda zupełnie inaczej. Nawet weźmy pod względem karmienia https://humana-baby.pl/ , to jaki teraz mamy wybór wszystkiego.
OdpowiedzUsuńFaktycznie, wybór butelek jest ogromny. Ja też miałam problem z tym, aby się na coś zdecydować, ale ostatecznie postawiłam na https://www.lansinoh.pl/ i był to strzał w dziesiątkę.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńNa przestrzeni dosłownie wszystko się zmieniło. Kiedyś na przykład nie do pomyślenia było, aby kupić oraz używać podgrzewacz do butelek A ja bez tego podrzewacza nawet z domu nie wychodzę.
OdpowiedzUsuńBardzo dobry artykuł!
OdpowiedzUsuńMam 3 dzieci dlatego tych smoczków i butelek mieliśmy przez ten czas całe mnóstwo. Jeśli dziecko jest na butelce to trzeba na raz mieć ich kilka, do tego mycie, wyparzanie. Dobry płyn najlepiej wcześnie zakupić do mycia, ten z https://ludwikekologiczny.pl/plyn-do-mycia-butelek-smoczkow-i-naczyn-dla-dzieci/ ma dobry skład, jest bezpieczny i naprawdę skuteczny. A nie ma obawy że jego pozostałości na butelce zaszkodzą maluszkowi.
OdpowiedzUsuń