poniedziałek, 5 września 2016

BOBASY MADE IN GERMANY

Dziś przedstawię dwa bobasy MADE IN GERMANY

Pierwszy z nich to Lalka Franza Schmidta - założyciel   firmy  lalkarskiej  w Turyngii Niemcy w 1890 roku jako Puppenfabrik Georgenthal .Firma produkowała lalki do 1937 roku.
Mój bobas ma sygnaturę FS& CO i numery 438-72 .Wielkość to 50 cm. Wykonany -kończyny i głowa kompozyt .Tułów -tkanina . Zdjęcia są marnej jakości ,niestety pochmurny i deszczowy dziś dzień.

Drugim bobasem jest lalka wykonana z hart plastiku sygnowana literami SEMa 50 cm wysokości .Z internetu dowiedziałam się, że sygnatura to Sammlugsauflosung Nacken aus Einer ale głowy bym nie dała . Znalazłam podobną na aukcji . W opisie  podano tą nazwę firmy.
Obie lalki ubrałam w niemowlęce sukienki . Muszę jeszcze poprawić usta bo ktoś zrobił to niedbale jakimś lakierem ,którego nie umiem a raczej boję się  zmyć by nie odbarwić lalki.


Lalka z aukcji

7 komentarzy:

 1. Wspaniałe !!! Uwielbiam takie staruszki :):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślicznie je odrestaurowałaś. Z tym zmywaniem, to jest kłopot. Ja w dawnych czasach uzupełniłam makijaż mojej celuloidce właśnie lakierem. Po latach próbowałam zmyć, zmywaczem bezacetonowym. Niestety zmywa się fabryczna malatura, a lakier ani drgnie. A Ty, czym tak ładnie uzupełniłaś braki w drugiej lalce?
  Co do sygnatury, to też mam jedną z S i odwróconym E, dużo młodszą , bo chyba z lat 50tych, niestety nie wiem, kto jest wytwórcą.Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Same cudowności:) Świetna robota:))

  OdpowiedzUsuń
 4. wzruszające te ubranka -
  czepeczek rozczula ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam ,czy można kupić taką lalkę od pani?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety moje lalki nie są na sprzedaż

   Usuń
 6. Pomogę. SE - to lalki Adolfa Steinera produkowane juz po wojnie w amerykańskiej strefie okupacyjnej. Lilavati

  OdpowiedzUsuń