środa, 5 sierpnia 2015

LALKI DREWNIANE -GROMADA I INNESpółdzielnia Gromada w Kielcach powstała w 1939 roku .Jej działalność związana była z ludowymi tradycjami zabawkarskimi na Kielecczyznie . Obok zabawek drewnianych ,lalek ,klocków ,mebelek ,huśtawek, piramidek,  pukawek ,zaczęła produkować maskotki i lalki z tkaniny.Spółdzielnia stworzyła ponad 300 wzorów zabawek. .Wprowadziła na rynek wzory lalek związanych z dobranockami i postaciami z bajek .Jacka i Agatkę ,Sierotkę Marysię ,Koziołka Matołka . Gromada prezentowała swoje zabawki na targach .Eksportowała je do Nigerii,Tanzanii, Libii, Tunezji ,USA i Japonii .Swoją działalność zakończyła w latach 90 tych.  Klocki ABC były produkowane przez 30 lat od 1960 r.
Lalki drewniane w strojach milicyjnych wprowadzono do produkcji w 1960 roku .Nie cieszyły się zainteresowaniem kupujących. Spółdzielnia chcąc pozbyć się zalegającego towaru zainteresowała lalkami Komendę Główną MO która rozdawała lalki jako prezenty dla wzorowych kierowców.W latach 60 tych lalki z Gromady  były bardzo popularne w Polsce , zdobiły półki nieomal każdego mieszkania. .Oprócz tego że były eksportowane wywożono je za granicę jako pamiątki z Polski. Obecnie można je jeszcze  kupić na targach staroci i aukcjach na całym Świecie.

W swoich zbiorach mam zaledwie cztery lalki z Gromady .Często widywałam je na aukcjach ale jakoś nigdy mnie nie zainteresowały .Drewniane maluszki pochodzą od innego producenta ,chyba z Niemiec.


                                                 MOJA GROMADA Z                                                                   GROMADY

Mam jeszcze jedną lalkę wykonaną w całości z drewna -niemiecka Heide w stroju regionalnym..Ma 15 cm i jest ręcznie malowana. Kupiłam ją kiedyś w Sosnowcu.
Szperając w sieci znalazłam kilka interesujących lal wykonanych z drzewa.
Xenis Collectible doll- Tina

LALKI SĄ W CENIE OKOŁO 600 EURO
                                             LALKI REGINY SANDREUTER SZWAJCARIA


GRETE  
DOLFI  WŁOCHY 86 r


Margery WillamsCena lalki około 500 e
NIDA PATTI HALE 78 r


Regina Sandrenter 1989 r


Walerie 1982 r June Beckett
                                                 Xenis Collectible Doll Canada


                                            BALETNICE KANADA CENA OKOŁO 900 EURO
                                                                LALKI   JAPOŃSKIE
W pracowni Roweny Young i Ava Nelson 1922 r -artystki lalek drewnianych
4 komentarze:

 1. Twój Blog to Kopalnia Wiedzy! Niesamowite, ile zawarte tu jest wiadomości! Same laleczki z drewna są bardzo sympatyczne i ładnie ubrane. Ich różnorodność jest wręcz nieprawdopodobna!
  Pozdrawiam bardzo serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam te polskie buziaki:)
  Jejku jakie wspaniałości tu pokazałaś, cóż za wspaniała różnorodność :) Te drewniane baletnice aż oczu nie mogę oderwać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. No i znowu powiększyłaś moja wishlistę. Mam dwie laleczki z Gromady - Malwinkę i Wojtka. Parę Matrioszek i Kokeshi. Ale takiej całej z drewna, z pięknie wyrzeźbiona buzią i ciałem nie mam. Będę marzyła o takiej drewnianej lalce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam jest może pan zainteresowany moja mała kolekcja zabawek skórzanych gromada górnik,kominiarz,goralka,krakowiak i coś jeszcze

  OdpowiedzUsuń