środa, 19 marca 2014

MUZEA ZABAWEK NA ŚWIECIE CD
                                       MUZEUM ZABAWEK W NORYMBERDZE


Jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie .Norymberg to stolica zabawek od czasów średniowiecza .Od 1950 roku odbywają się tu Targi Zabawek..Muzeum założone zostało w 1977 roku.Dyrektorem jest Pan Helmut Schwarz..Powierzchnię 1400 m zajmują zabawki z okresu od starożytności do współczesności.,kolekcja to ponad 65000 eksponatów co stanowi olbrzymi procent historii i kultury zabaw ze szczególnym naciskiem na rozwój zabawek w ciągu ostatnich 200 lat.

Parter -świat z drewna -zabawki drewniane .Norymbergia słynęła z produkcji drewnianych lalek zwanych Docken-tak nazywano tłoczone drewno.
Drugie piętro -świat lalek ,domki dla lalek
Trzecie piętro-świat z blachy -makiety kolejowe ,zabawki techniczne,samochody.W 19 wieku miasto uchodziło za centrum produkcji zabawek blaszanych
Poddasze -historia hazardu od 1945 roku do dziś ,Lego ,lalki Barbie
Ciekawostka


10 lat temu muzeum organizowało wystawę zabawek firmy Steiff. Wśród eksponatów był popularny szary miś.Sfotografowano dyrektora muzeum z misiem a zdjęcie zobaczyła w wiedeńskiej gazecie wiekowa dama.Wysłała do muzeum list adresując kopertę- Gabinet przytulanek  Norynberga.,Mimo skąpego adresu list doszedł. Zatroskana starsza pani prosi o opiekę jej pluszaka,który okazał się misiem damą.Dyrektor przyjął misia ,który był cerowany i łatany nie zliczoną ilość razy,a do tego miał żle przyszyte ucho.Miś został umieszczony wśród najcenniejszych eksponatów.Przez kilka następnych lat ,aż do śmierci właścicielki miś otrzymywał życzenia z Wiednia i banknot na "pożywienie dla misia"
                                      MUZEUM ZABAWEK SONNEBERG                                                                        TURYNGIA-NIEMCY
Powstało w 1901 toku


Rzeżba Guliwera wykonana w 1844 roku


     
                              MUZEUM ZABAWEK W ESTONIIWzgórze Toompea ,  znajduje się tam stare miasto a w jego sercu drewniany czerwony budynek ,w którym mieści się Muzeum Zabawek. stała wystawa pokazuje jak zmieniały się Estońskie zabawki w ciągu wieków.Możemy tu zobaczyć wspaniała kolekcję lalek artystycznych łotewskich i wiele tradycyjnych zabawek kultury ugrofińskiej.Maskotką muzeum jest uśmiechnięty miś ubrany w pasiastą spódnicę ,inspirowany estońskimi strojami Ludowymi.
                                                 MUZEUM LALEK                                                                                      UNIKATOWYCH - MOSKWA


Zostało założone w 1996 roku przez artystę teatru Julię Wishnewskaya .Artystka koncentruje się na lalkach europejskich ,które zostały wyprodukowane w 19 i na początku  20 wieku,niezwykła kolekcja  jest uważana za jedną z największych i najbardziej imponująca w kraju.

                                                DOM LALEK -MOSKWANajstarsze muzeum Federacji Rosyjskiej ,zostało założone i nadal istnieje dzięki staraniom wielu artystów i pisarzy Rosji .Jest znane ze swojej zabytkowej kolekcji lalek ,lalek teatru ludowego ,domków dla lalek ,marionetek  .Znajdują się tam rzadkie eksponaty lalek antycznych.
                                                   MUZEUM ZABAWEK W                                                                                                      MOSKWIE Zostało założone w 1918 roku i jest to pierwsza placówka muzeum tego typu w Europie .Założył je plastyk i kolekcjoner Nikołaj Bartram (1873-1931). Zaczął kompletować swoją kolekcję na początku 1910 roku.Wstępnie muzeum mieściło się w mieszkaniu plastyka na ulicy Sadowoje w Moskwie a póżniej przeniesiono je do Zagorska.W 19 wieku miasto nazywano stolicą zabawek rosyjskich gdyż 80 procent ludności związana była z produkcją i sprzedażą  miejscowych zabawek .Zabawki rzeżbiono z drewna,robiono zabawki z gliny, tkanin i ,słomy głównie związane z kulturą rosyjską.
Mottem muzeum jest    "  Zebrać ,zachować i przekazać przyszłym pokoleniom nietrwałe przedmioty ,drogie dziecięcym sercom dawnych czasów i doby obecnej"
                                                   GALERIA   IRINY    VAHTONOW     MYZINPytwatna galeria lalek i misiów.w Moskwie


Właścicielka galerii 


Zebrane wiadomości dotyczące miejsc gdzie można zobaczyć drogie naszym sercom  zabawek to tylko kropla w morzu.
Takich nie opisanych miejsc na całym świecie jest jeszcze wiele nie licząc placówek,domów,mieszkań  prywatnych kolekcjonerów ,zbieraczy starych i tych nowszych zabawek.

4 komentarze:

  1. Z tego muzeum w Norymberdze i kijem by mnie nie wygonili. Ach mieć choćby jedną taką stara lalkę, cóż kiedy znów nie wygrałam w Lotto.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj... oglądania i oglądania ..... co najmniej na miesiąc .....

    OdpowiedzUsuń