poniedziałek, 17 marca 2014

MUZEA ZABAWEK NA ŚWIECIE

                                           MUZEUM ZABAWEK W PRADZE 

W Muzeum Zabawek Hracek  na Hradczanach można podziwiać unikalną kolekcję starych zabawek europejskich oraz amerykańskich .Większość kolekcji pochodzi z prywatnej kolekcji rysownika Iwana Steigera  Muzeum zajmuje dwa piętra  .Na pierwszym piętrze prezentowane są lalki i ich pokoiki ,kuchnie ,łazienki z bogatym wyposażeniem, stare ozdoby świąteczne ,samochody ,kolejki, żołnierzyki, makiety oraz .czeskie zabawki ,które towarzyszyły dzieciom od 1965 r Zbiory lalek porcelanowych,zabawki edukacyjne ,kreatywne i rozwojowe. Na drugim piętrze znajduje się kolekcja Johanny Steiger ,w skład której wchodzą lalki Barbie wyprodukowane w latach 1959-1999 roku .Ich oryginalne kostiumy stanowią dla kolekcjonerów atrakcję na skalę światową Muzeum znajduje się na rynku w budynku starego ratusza .


                                           MUZEUM  DZIECIŃSTWA W                                                                                                       SZKOCJI
Muzeum dzieciństwa mieści się w Edynburgu w Szkocji ,jest to pierwsze na świecie muzeum, które specjalizuje się w historii dzieciństwa.  Kolekcja zabawek obejmuje okres od 18 do 21 wieku  .Była dziełem Patricka Murray urodzonego w 1908 roku ,zmarłego w 1981 roku -radnego i zapalonego kolekcjonera zabawek i pamiątek z dzieciństwa.,założone w 1955 roku .Muzeum jest nie tylko zbiorem zabawek ,to świat dzieci w różnych kulturach i różnych czasach .Wspaniałe zbiory zgromadzone w wielu salach pozwalające spojrzeć na okres dzieciństwa z jego radościami ,a czasem również problemami .Muzeum wciąga wszystkich niezależnie od wieku .Jako ciekawostkę należy dodać ,iż założyciel jako człowiek wyjątkowo nie lubił dzieci.                                      MUZEUM OF CHILD HOOD  LONDYN
 Muzeum zabawek i gier w Londynie jest lauratem London Tourist  Board z 2004 r ..,w kategorii ulubione miejsce dla dzieci. to punkt ,który sprawi wielką frajdę każdemu niezależnie od wieku.  Wystawa obejmuje lalki ,kolejki ,maskotki,domki dla lalek, żołnierzyki ,samochody ,misie i  inne zabawki .Istnieją tam miejsca gdzie najmłodsi mają okazję nie tylko podziwiać zabawki ,ale także się nimi pobawić. .Cieszyć się ogromnymi grami planszowymi ,brać udział w interaktywnych opowieściach bądz warsztatach sztuki.

 GLANDALE  TOY  MUZEUM

Muzeum Zabawek znajduje się w miasteczku  Glendale ,zajmuje część domu Terryego i  Paddy Wilding ,którzy otworzyli je w 1987 roku.
W 2002 roku miał tu  miejsce pożar ,który zniszczył dom i większość eksponatów Po wielu miesiącach odbudowano posiadłość a muzeum ponownie otwarto dla publiczności w 2004 roku.  Muzeum podzielone jest na pokoje ,w których znajdują się zabawki poszczególnych epok. W ten sposób zwiedzający łatwiej znajdują zabawki ,którymi sami bawili się w dzieciństwie .Jest to magiczne miejsce ,gdyż pozwala przywrócić wspomnienia z najlepszych czasów każdego z nas.                                                MUZEUM  NRD-owskich ZABAWEKMuzeum mieści się w sporej hali w mieście Ilmenau w Niemczech .Mają tam prawie wszystko co pamiętamy jako zabawki z NRD. Główne eksponaty to lalki ,klocki,czołgi ,modele do sklejania,kolejki Oglądając wystawę przywołujemy wspomnienia z dzieciństwa.

                                               DOM  BAJEK -MUZEUM W ALSFELD

Muzeum w Alsfeld to prawdziwy dom bajek ,postacie ze świata baśni braci Grimm. W kilku salach budynku prezentowane są sceny z baśni braci Grimm razem z figurkami baśniowych postaci -Czerwonego Kapturka ,Śnieżki i 7 krasnoludków ,wróżki,czarownice .Opowiadaniem bajek co stanowi jedną z atrakcji muzeum zajmuje się Gudrun Grungerg  .Na pierwszym piętrze można zobaczyć miniaturowe domki dla lalek  a w nich wnętrza odzwierciedlające domy z 19 i 20 wieku.
                                              MUZEUM LALEK W HAMBURGU
Muzeum zawiera kolekcję ponad 500 lalek i około 60 domów,kuchni ,sklepu.Można tam zobaczyć obrazy ,plakaty,zdjęcia ,pocztówki o tematyce lalek.


                                               MUZEUM LALEK W                                                                                               TECKLENBURGUMuzeum mieści się w zabytkowym budynku z 1684 roku.Najstarsze eksponaty to lalki z okresu 1875 roku .,lalki wszystkich epok i krajów .Zabawki historyczne i przepiękne domy dla lalek.
MUZEUM LALEK ANTYCZNYCH W MONACHIUM


3 komentarze:

 1. O jakie cudowności, wprost nie mogę się napatrzeć:)
  Pojechać choć do jednego...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabym zamieszkać w takim muzeum.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak - naprawde cudowne! Sporo tych muzeum zabawek i lalek co nawet nie wiedziałam o nich. Najbardzie się podoba mi Muzeum zabawek w Pradze, ale reszta są takze ciekawe!

  OdpowiedzUsuń