poniedziałek, 31 marca 2014

SZMACIANE LALKI ELLI RIEHL

                                                         ARTYSTKA ELLI RIEHL

Pani Elli w swojej domowej pracowni 


Z ukochanym psem
Elle Riehl urodziła się w Villach w Austrii 19 grudnia 1902 roku.  Dzieciństwo miała bardzo szczęśliwe, uwielbiała przyrodę i długie spacery na łonie na natury w towarzystwie swojego  ukochanego psa. W wieku 28 lat Pani Elle poczuła potrzebę wyrażenia swoich uczuć i inspirację do tworzenia lalek  .Po śmierci męża przeniosła się  na wieś do  Guchholz w Gegendal  Kochała góry ,ludzi a szczególnie dzieci których nie miała. .W latach 30 tych stworzyła pierwszą szmacianą lalkę i wtedy postanowiła ,że jej hobby stanie się zawodem
Szyjąc lalki pragnęła, aby wyglądem nie odbiegały od rzeczywistych rysów ,gestów i mimiki  twarzy ludzi. .Uchwyciła  najbardziej prawdziwe wrażenia i podobieństwo osób których znała i podziwiała .Miała fotograficzną pamięć do twarzy. W swojej 46 letniej pracy z przędzy i nici wykonała prawie 700 porywających lalek,które reprezentują sceny z życia wiejskiego z nietuzinkową plastyką .Lalki tej niezwykłej kobiety można zobaczyć w muzeum ,które mieści się w domu rodzinnym  jej drugiego męża Bergera Tomasa w Winklern  .Wszystkie lalki zostały ubrane przez autorkę .Zmarła 8 września 1977 roku a na jej grobie podobno zawsze można znalezć igłę i nici.

                                                        UNIKATOWE LALKI                                                                                                     ARTYSTKI
Kalendarze ze zdjęciami lalek artystki


Wydano również wiele książek i pocztówek
Wiadomości i zdjęcia lalek artystki pochodzą ze stron opisujących życie  Pani Elli oraz z muzeum jej lalek.Lalki są nie do kupienia.

4 komentarze:

 1. To bardzo szczególny rodzaj lalek. Piszesz, że nie do kupienia, czyżby twórczyni nie sprzedawała swoich lalek, czy dla tego niedostępne, że ona już nie żyje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co przeczytałam autorka nie sprzedawała lalek ,może kogoś obdarowała swoją lalką .Większość lalek znajduje się w muzeum .Przeszukałam aukcje i nie znalazłam żadnej .Są tylko pocztówki i kalendarze ze zdjęciami jej lalek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne - nie miałam pojęcia o ich istnieniu. Patrząc na nie nie wyglądają na szmacianki - wyobrażenie o szmaciankach jest inne:)
  Szczególnie lalki dzieciaki są genialne - ta pyza w różowym fartuszku z kwiatkami:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zadziwiające jaką mimiką można obdarzyć szmacianą lalkę ...
  To twórczość dla samej radości tworzenia :)

  OdpowiedzUsuń