wtorek, 28 lipca 2015

MATRIOSZKI

MATRIOSZKI od łacińskiego słowa "mater " czyli matka. Są symbolem Rosji .Prostota i oryginalność przyciąga fanów rosyjskiej sztuki ludowej z całego świata. Drewniane i malownicze lalki zdobią kominki i regały w domach tysięcy Rosjan  .Legenda głosi ,że pierwsza  Matrioszka została wyrzezbiona w Moskwie w 1890 r  przez Wasilija  Zryozdochkina według  projektu ludowego malarza Sergeya  Malyutina.Zestaw składał się z ośmiu lalek wielkości malejących ,umieszczone jeden w drugim. Inna wersja to pierwsza lalka powstała w 19 wieku w podmoskiewskiej pracowni zabawkarskiej i była wzorowana na japońskiej  lalce przedstawiającej mędrca Fukurumę.  Pierwsze Matrioszki to lalki, przeznaczone głównie  dla dzieci ale ich cena była tak  duża ,że  kupowano je tylko na specjalne okazje.W 1900 roku lalki zdobyły brązowy medal na Światowej wystawie w Paryżu  Od tego czasu stały się szalenie popularne.Produkowane były w kilku ośrodkach produkcyjnych Siergiew Posad i Semonovo . Sergiew Posad to stare miasto położone 73 km od Moskwy .Otaczały je gęste lasy co sprzyjało produkcji zabawek z drewna,  Rosyjskie lalki wykonane są z drzewa lipowego suszonego przez 6 lat ,jest to gatunek drzewa miękkiego z którego łatwo się rzezbi .Rzemieślnicy na tokarkach używając noży ,dłuta z jednego kawałka toczą jedną lalkę.Wszystkie części wykonują  się bez żadnych pomiarów , polegają na intuicji i wysokich kwalifikacjach..Białe lipowe kształty lalek są dokładnie czyszczone ,naoliwiane w celu utrzymania wilgoci  co zapobiega pękaniu . Następnie figurka  zostaje powleczona klejem skrobiowym ,po wysuszeniu jest gotowa do malowania.  Malarze to prawdziwi artyści ,znawcy charakteru drzewa ,tradycję ,stroje ludowe i obyczaje swojego kraju.Lekkimi dotknięciami pędzla zaznaczają kontury twarzy ,oczu i linie warg,rzęsy .Potem szczegółowo malują kostiumy Technika zwykle łączy się z obrazem ..,który zabezpieczają pokrywając go powłoką ochronną lakierem kryształowym. Do zbiorów artystycznych stosuje się co najmniej pięć warstw lakieru.

Mayorov -ojciec Matrioszki


Pierwsze lalkiSzperając w internecie w celu dodania kilku zdjęć Matrioszki znalazłam cudeńka ,dzieła sztuki ,nie mogłam się oprzeć aby pokazać te wybrane  najpiękniejsze z pięknych. Wszystkie zdjęcia nie są moją własnością .Pochodzą z sieci i aukcji gdzie lalki kosztują od 90 do 300 euro.

                                               MATRIOSZKI KOLEKCJONERSKIE 


                                                      MADE LINDEN WOOD DOLL
                                                                                             MADE IN RUSSIA


6 komentarzy:

 1. Przepiękne i jakie różnorodne. Prawdziwe małe dzieła sztuki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne są te lalki !!
  Jak kupię pierwszą Matrioszkę , to przepadnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysłowość twórców nie zna granic! To cudeńka najwyższej klasy! Nie spodziewałam się, że jest ich taka mnogość i różnorodność! Piękne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczne są!!! Nie mogę się napatrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. natychmiast przypomiałam sobie rosyjskie
  baśnie z niesamowitymi ilustracjami pełne
  ornamentyki i barw!
  na niektórych postaciach wysokiego lotu
  malarstwo - również iluzoryczne - cudo!

  OdpowiedzUsuń