piątek, 17 maja 2013

CZASOPISMA DLA DZIECI

Czasopisma dla dzieci w Polsce wydawane były od zawsze jak sięgnąć informacji.Przedstawię tylko niektóre ,najbardziej popularne.


MOJE PISEMKO  -tygodnik dla dzieci i młodzieży pod redakcją Marji Buyno -Arctowa. Wydawany przez Zakłady Wydawnicze M.Arct. w latach 1902-1936 w formie broszur.




Broszurki zawierały opowiadania  i wiersze.













                                 MAŁE PISEMKO    -obrazkowy tygodnik dla najmłodszych




MÓJ  KUFEREK   - Pismo dla dzieci wydawane co drugi czwartek  przez Kurier  Warszawski  -1939 r













Miś   -miesięcznik dla dzieci w wieku przedszkolnym założony w 1958 r .Miś, stworzył Czesław Janczarski,narysował go Zbigniew Rychlicki. który odpowiadał także za stronę graficzną.Do sierpnia 2008 roku ukazywał się jako dwutygodnik i był wydawany przez Fundację "Przyjaciele Misia". Od września 2008 roku stał się miesięcznikiem .,wydawanym przez WSiP SA.Ostatni numer ukazał się w czerwcu 2010 r.Redaktorem naczelnym była Barbara Lewandowska autorka książek dla dzieci.Zawierał opowiadania Czesława Janczarskiego.,piosenki Wandy Chotomskiej,przygody Gapiszona  Bohdana Butelki,rebusy.Bohaterami opowieści zamieszczanych w Misiu były dzieci,zabawki i zwierzęta.Ich przygody zawsze kończyły się pomyślnie.W czasopiśmie znajdowały się opisy wielu atrakcyjnych robótek,wycinanek o niewielkim stopniu trudności.Frajda ze skonstruowania kwiatka,ptaszka czy piórnika dla dziecka i rodziców.Skarbnica pomysłów na zabawy.Dziecko uczyło się wycinania,kolorowania,rozwiązywało zagadki i rebusy.Uczyło się miłości i życia w domu,przedszkolu na wakacjach.Autorzy opisywali proste czynności codziennego życia.Miś kojarzył się dzieciom z przytulanką zabawką z pluszowym misiem,który jest przyjacielem dzieci najmłodszych.



Numery archiwalne Misia







Wznowiono wydawanie czasopisma Miś,numer z kwietnia 2010 r

Wznowiono także wydawanie Przygód Misia Czesława Janczarskiego z filmem animowanym nakręconym przez Semafor











                                                                   ŚWIERSZCZYK




Świerszczyk -dwutygodnik ,ukazuje się od 1945 r.Jest to pismo o długoletniej tradycji , przeznaczony do czytelnika 7 - 10 letniego a więc dla dzieci umiejących czytać samodzielnie.Teksty są krótkie,o mało rozbudowanej fabule.Opowiadania, wiersze i historyjki urozmaicone są ilustracjami.Zamieszcza też wzmianki o rocznicach literackich,świętach narodowych.Czytelnik znajdzie tam wiersze okolicznościowe "na różne okazje".Często wykorzystywany jest przez nauczycieli  jako środek dydaktyczny.Dostarcza wiedzy o świecie ,kształtuje wyobraźnię, uczy symboli graficznych oraz bawi .W dziale "Łami - główka"młody czytelnik znajdzie krzyżówkę,zagadki,rebusy i inne zadania. Rozwija zainteresowania dzieci,wprowadza w świat kultury i sztuki.Uczy miłości do Ojczyzny i do przyrody.Stałą rubrykę stanowią "Listy do i od świerszczyka " radząc dzieciom jak zachować się w sytuacjach problemowych.Nazwę pisma wymyśliła  Ewa Szelburg -Zarembina..Jego logotyp przedstawia uśmiechniętego ,zielonego świerszcza .Od 1 maja 1945 r wydawany był przez SW Czytelnik, później do 2005 r przez Naszą Księgarnię.Obecnym wydawcą jest Nowa Era.




Archiwalne numery


Stronka ze Swierszczyka















Stronki z czasopisma





                       



       Obecnie  świerszczyk wygląda tak











                                        Płomyczek


Płomyczek-popularne pismo dla dzieci starszych ukazujące się od 1917 r .Początkowo ukazywał się jako młodszy brat nieistniejącego już Płomyka ,który zlikwidowany został w 75 roku swojego istnienia .w latach 1917-1952 ukazywał się jako tygodnik,dalej do 1989 jako dwutygodnik,a od 1990 był to miesięcznik.Z dniem 1 marca 2013 roku wydawca zawiesił wydawanie Płomyczka.







Tak zmieniała się okładka Płomyczka na przełomie lal
















Wiersz na jednej ze stron Płomyczka




Motto czasopisma Płomyczek


Ten numer Płomyczka pamiętam doskonale .Sama zbierałam numery w których  drukowano  serial Czterech  Pancernych i psa .Były tam świetne fotosy z filmu.






                           




                                                                  Płomyk





Płomyk-   tygodnik ilustrowany dla dzieci i młodzieży.Wydawany od 1917 do 1991 r .Pierwszym wydawcą był Związek Nauczycielstwa Szkół Powszechnych,a od 1930 r  Związek Nauczycielstwa Polskiego .W ostatnich latach dwutygodnik.Założycielką pisma była Janina Porazińska .Współpracowali J.Czechowicz, A.Kamiński,Wanda Wasilewska .W latach 1952 -69 redaktorem naczelnym była Hanna Ożogowska.Pismo miało charakter różnotematyczny.Nawiązywało do pór roku,i szczególnych wydarzeń.Pismo wzbogacało wiedzę uczniów,wychowywało w duchu polskiej kultury i tradycji narodowej.Dostarczało mądrej rozrywki.        































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz