MOJE PISEMKO -tygodnik dla dzieci i młodzieży pod redakcją Marji Buyno -Arctowa. Wydawany przez Zakłady Wydawnicze M.Arct. w latach 1902-1936 w formie broszur.
Broszurki zawierały opowiadania i wiersze. |
MAŁE PISEMKO -obrazkowy tygodnik dla najmłodszych
MÓJ KUFEREK - Pismo dla dzieci wydawane co drugi czwartek przez Kurier Warszawski -1939 r
Miś -miesięcznik dla dzieci w wieku przedszkolnym założony w 1958 r .Miś, stworzył Czesław Janczarski,narysował go Zbigniew Rychlicki. który odpowiadał także za stronę graficzną.Do sierpnia 2008 roku ukazywał się jako dwutygodnik i był wydawany przez Fundację "Przyjaciele Misia". Od września 2008 roku stał się miesięcznikiem .,wydawanym przez WSiP SA.Ostatni numer ukazał się w czerwcu 2010 r.Redaktorem naczelnym była Barbara Lewandowska autorka książek dla dzieci.Zawierał opowiadania Czesława Janczarskiego.,piosenki Wandy Chotomskiej,przygody Gapiszona Bohdana Butelki,rebusy.Bohaterami opowieści zamieszczanych w Misiu były dzieci,zabawki i zwierzęta.Ich przygody zawsze kończyły się pomyślnie.W czasopiśmie znajdowały się opisy wielu atrakcyjnych robótek,wycinanek o niewielkim stopniu trudności.Frajda ze skonstruowania kwiatka,ptaszka czy piórnika dla dziecka i rodziców.Skarbnica pomysłów na zabawy.Dziecko uczyło się wycinania,kolorowania,rozwiązywało zagadki i rebusy.Uczyło się miłości i życia w domu,przedszkolu na wakacjach.Autorzy opisywali proste czynności codziennego życia.Miś kojarzył się dzieciom z przytulanką zabawką z pluszowym misiem,który jest przyjacielem dzieci najmłodszych.
Numery archiwalne Misia |
Wznowiono wydawanie czasopisma Miś,numer z kwietnia 2010 r |
Wznowiono także wydawanie Przygód Misia Czesława Janczarskiego z filmem animowanym nakręconym przez Semafor |
ŚWIERSZCZYK
Świerszczyk -dwutygodnik ,ukazuje się od 1945 r.Jest to pismo o długoletniej tradycji , przeznaczony do czytelnika 7 - 10 letniego a więc dla dzieci umiejących czytać samodzielnie.Teksty są krótkie,o mało rozbudowanej fabule.Opowiadania, wiersze i historyjki urozmaicone są ilustracjami.Zamieszcza też wzmianki o rocznicach literackich,świętach narodowych.Czytelnik znajdzie tam wiersze okolicznościowe "na różne okazje".Często wykorzystywany jest przez nauczycieli jako środek dydaktyczny.Dostarcza wiedzy o świecie ,kształtuje wyobraźnię, uczy symboli graficznych oraz bawi .W dziale "Łami - główka"młody czytelnik znajdzie krzyżówkę,zagadki,rebusy i inne zadania. Rozwija zainteresowania dzieci,wprowadza w świat kultury i sztuki.Uczy miłości do Ojczyzny i do przyrody.Stałą rubrykę stanowią "Listy do i od świerszczyka " radząc dzieciom jak zachować się w sytuacjach problemowych.Nazwę pisma wymyśliła Ewa Szelburg -Zarembina..Jego logotyp przedstawia uśmiechniętego ,zielonego świerszcza .Od 1 maja 1945 r wydawany był przez SW Czytelnik, później do 2005 r przez Naszą Księgarnię.Obecnym wydawcą jest Nowa Era.
Archiwalne numery |
Stronka ze Swierszczyka |
Stronki z czasopisma |
Obecnie świerszczyk wygląda tak
Płomyczek
Płomyczek-popularne pismo dla dzieci starszych ukazujące się od 1917 r .Początkowo ukazywał się jako młodszy brat nieistniejącego już Płomyka ,który zlikwidowany został w 75 roku swojego istnienia .w latach 1917-1952 ukazywał się jako tygodnik,dalej do 1989 jako dwutygodnik,a od 1990 był to miesięcznik.Z dniem 1 marca 2013 roku wydawca zawiesił wydawanie Płomyczka.
Tak zmieniała się okładka Płomyczka na przełomie lal
Wiersz na jednej ze stron Płomyczka |
Motto czasopisma Płomyczek |
Ten numer Płomyczka pamiętam doskonale .Sama zbierałam numery w których drukowano serial Czterech Pancernych i psa .Były tam świetne fotosy z filmu. |
Płomyk
Płomyk- tygodnik ilustrowany dla dzieci i młodzieży.Wydawany od 1917 do 1991 r .Pierwszym wydawcą był Związek Nauczycielstwa Szkół Powszechnych,a od 1930 r Związek Nauczycielstwa Polskiego .W ostatnich latach dwutygodnik.Założycielką pisma była Janina Porazińska .Współpracowali J.Czechowicz, A.Kamiński,Wanda Wasilewska .W latach 1952 -69 redaktorem naczelnym była Hanna Ożogowska.Pismo miało charakter różnotematyczny.Nawiązywało do pór roku,i szczególnych wydarzeń.Pismo wzbogacało wiedzę uczniów,wychowywało w duchu polskiej kultury i tradycji narodowej.Dostarczało mądrej rozrywki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz