środa, 16 października 2013

LALKI WŁOSKIE - LUIAGI FURGA

Luigi Furga szlachcic z Canneto ,prowincja Włoch założył w 1872 r fabrykę lalek Pierwsze lalki miały głowy z wosku a ciało paper mache .Póżniej zaczął produkować lalki porcelanowe sprowadzając główki z Niemiec.W czasie gdy  wojna światowa utrudniała ich przywóz zbudował własną fabrykę porcelany i zaczął produkcję na skalę światową. Dzienna produkcja to 25000 sztuk. Lalki eksportowano głównie do Ameryki Południowej i Anglii . Do wytwarzania lalek zaczęto używać twardych tworzyw sztucznych i Vinylu .Ubierano je dbając o najdrobniejsze szczegóły ,zgodnie z modą .Lalki Furga  są zawsze dobrej jakości.

Wczesne lalki Furga  oznaczone były Furga Canneto S Oglio                                                            LALKA Z 1920 r

               LALKI Z LAT 1960 -1970 r
                           
Lalka z 1960 r


Lalka z 1966 r


Lalki z 1966 rLalka Elisabetta
Lalka z 1970 r 

         W latach 70 stworzył serię mini lalek Będąc na targu staroci w Bytomiu kupiłam lalkę z sygnatura Furga .Jest to prześliczny 34 cm bobasek.Nazwałam go Marko ,jest w stanie idealnym i przypuszczam ,że ubranko jest oryginalne.


 
           MARKO-CHŁOPAK Z WŁOCHMarko z kolegą który czeka na  odzienie6 komentarzy:

 1. Ich lalki są naprawdę ładne i świetnie wystylizowane. Twój bobasek śliczny, zwłaszcza buziak jest świetnie uformowany.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marko z kolegą świetni ;) A jeśli idzie o informacje i zdjęcia z sieci- dzięki że je zamieszczasz ;) wielu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć i poznać lalki, o których istnieniu nie miało się pojęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Panny Furga z lat 60 z wielkimi rzęsiskami dawno temu skradły moje serce! Są śliczne! Twój bobas tez fajny choć w dzieciach nie gustuje :] Wtedy były lalki odzwierciedlające dziewczynki i dzieci... teraz? Teraz marketowe lalunie mają kolorowe pasemka i tony brokatu... gdzie urok tamtych lalek ???

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za informacje, to kolejna marka, którą będę się starała zdobyć. Twoi chłopcy śliczni. Szczególnie spodobała mi się ta panna w rękawiczkach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak - to bardzo ciekawe zdjęcia i informacje .
  Rzęsiska Furgówny maja obłędne i jeszcze ten prowokacyjny lolitkowaty wyraz twarzy ...
  Wspaniale , że udało Ci się zdobyć tego uroczego maluszka :):)

  OdpowiedzUsuń
 6. W zeszłym miesiącu sprzedałam rudą Furgę. Są śliczne i takie retro, ale nie można przecież trzymać w domu wszystkiego :( Super, że trafił CI się w kolekcji taki słodki malec.

  OdpowiedzUsuń