wtorek, 22 października 2013

MUZEA ZABAWEK W POLSCE

 Czytałam na ich temat na wielu blogach a byłam tylko w jednym ,w Kielcach.Gdyby nie wizyta u Weroniki chyba nigdy bym tam nie była .Piękne i nie zapomniane miejsce.





                                                       MUZEUM W KIELCACH
           










Największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce .Prezentowanych jest tam kilka tysięcy eksponatów.Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw m.in.lalki z całego świata,zabawki historyczne i ludowe,modele samochodów,statków,kolejkę elektryczną.Zwiedzanie muzeum to wspaniała przygoda dla dzieci,gdzie mogą nie tylko obejrzeć ,ale i dotknąć eksponatów.Dzieci mogą pobawić się w kąciku zabaw ,a w okresie letnim na dziedzińcu muzeum. Muzeum Zabawek i Zabawy mieści się w zabytkowym dziewiętnastowiecznym budynku.Codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum wylatuje Świętokrzyska Baba Jaga ,wyrzezbiona przez Arkadiusza Latosa a zamontowana na wieży przez zegarmistrza Bonifacego Komorowskiego.


Budynek muzeum 

Baba Jaga na wieży

Eksponaty -główki lalek antycznych










MUZEUM ZABAWEK W KARPACZU












Stworzone 1995 r z kolekcji Henryka Tomaszewskiego słynnego mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej.W bajkowej scenerii wykonanej przez Pana Kazimierza Wiśniaka dzieci mogą zobaczyć  lalki,misie,samochody,klocki,miniaturowe domki dla lalek z pełnym wyposażeniem,koguciki,drewniane koniki.Kolekcja obejmuje okres 200 lat,lalki z Japonii,Meksyku i Australii  .Henryk Tomaszewski uważał"że właśnie okres dzieciństwa przebiega w zabawie i wszystko zależy od tego, jak dziecko przez zabawę trafia do świata,do siebie do rozumienia życia " wierzył ,że zabawka nosi w sobie pewne niewytłumaczalne drugie życie,dlatego wartość historyczna schodzi na drugi plan ,ważna jest nasza wyobrażnia".Tomaszewski był mieszkańcem Karpacza od 1968 r gdzie zmarł 23 września 2001 r .Jego prochy zostały złożone na cmentarzu przy  Świątyni Wang.
                                               






















MUZEUM ZABAWEK W KUDOWIE ZDROJU i MUZEUM BAJKA W KRYNICY ZDROJU




Muzeum mieści się na ulicy Zdrojowej 46.Eksponaty to większości lalki ,mebelki,kolejki,misie klocki i pozytywki.Przedstawione są w formie bajkowych scen.Każda bajka zamknięta w szklanej gablocie.Muzeum Bajka w Krynicy Zdroju to magiczne miejsce w którym dzieci z radością odkrywają  zabawki swoich rodziców i dziadków a dorośli z uśmiechem przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji .Muzeum istnieje od grudnia 2002 r .Na powierzchni 300 m pokazana jest kilkutysięczna największa w Polsce wystawa zabawek.

 





















   




















 






 MUZEUM ZABAWEK I BAJEK W TORUNIU









Mieści się na ulicy Bydgoskiej 40.Eksponaty to dziewiętnastowieczne porcelanowe lalki,lalki Barbie z lat 50 ,pluszowe misie wózki,koniki na biegunach ,duży zestaw gier planszowych.Muzeum otworzyła Pani Katarzyna Wesołowska i jej maż.Można tam obejrzeć kolekcję ołowianych żołnierzyków i statków a także bączki,bierki pchełki oraz kalejdoskopy do dziś przez pokolenia 30 i 40 latków.,Kolekcję starych rzutników  Ania ,bajka oraz jedna z największych kolekcji mebelek.




Pani Katarzyna z lalką

Kolekcja rzutników


















MUZEUM ZABAWEK PRL W GDAŃSKU







"dzieciństwo jest jedyną porą,która trwa w nas całe życie słowami właściciel Galerii Starych Zabawek .Tymi  słowami zaczyna opis tego magicznego miejsca wypełnionego zabawkami wyprodukowanymi w Polsce ,jakimi bawili się nasi rodzice i dziadkowie.Przewodnik Pan Wojciech  Szymański i jego żona Bernadeta to kolekcjonerzy  tych zabawek..Niesamowita galeria starych zabawek z lat 1920 - 1989 .W kolekcji szmaciane lalki,ołowiane żołnierzyki ,a także zabawki z okresu powojennego.


 
Właściciele kolekcji















MUZEUM DOBRANOCEK                                            



Historia Muzeum Dobranocek zaczęła się od pomysłu Wojciecha Jany kolekcjonera ,który przekazał latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum.Pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć ekspozycję 27 lutego 2009 r.Muzeum oficjalnie zostało otwarte 22 marca.Na kolekcję Muzeum Dobranocek składają się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkujących w Łódzkim Semaforze.Miś Uszatek,Zajączek,Króliczek,Miś Colargol i wiele innych.Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek Reksio.,Smerfy Baltazara Gąbkę Rumcajsa,Krecika,Żwirka i Muchomorka,Kota Filemona Piaskowego Dziadka .,..Zgromadzono tam opakowania po czekoladach i batonach z wizerunkami Pszczółki Maj ,Ptysia ,Wilka i Zająca.Są także zachowane w nienaruszonym stanie artykuły spożywcze i kosmetyczne z wizerunkami Jacka i Agatki .,Ptysia i Gąski Balbiny..
        























13 komentarzy:

 1. Piękne:)
  Ja byłam też tylko w jednym muzeum tj. w Gdańsku. Choć to malutkie muzeum to mają tam również przepiękne zabawki( ale tylko polskie)

  OdpowiedzUsuń
 2. JEST !!! ZNALAZŁAM MOJEGO MICHAŁA NA 41 ZDJĘCIU !!!
  HURA !!!
  Myślę, że w każdym muzeum powinno być chociaż kilka zabawek - to magnes dla dzieci :) i ... dla niektórych dorosłych też . Ja uwielbiam chodzić po muzeach ,
  niestety do tych z zabawkami jeszcze nie dotarłam . Może to i dobrze, bo chyba jeszcze bardziej na głowę by mi się rzuciło i nie dałabym się z takiego miejsca wyprowadzić... :)
  Takie rzeczy jak na Twoich zdjęciach śnią mi się po nocach :) ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam muzea zabawek... w kieleckim bywam dość często, raz dzięki Manhamanie udało mi sie dotrzeć też do Krynicy...w takich miejscach mogłabym spędzić nawet pół dnia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio trafilam do Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju.Niepowtarzlny klimat - taki powrot do przeszlosci.Anna

   Usuń
 4. Byłam tylko w Gdańsku, jeszcze na starym miejscu, teraz podobno przestronniej.
  Uwielbiam takie miejsca, mogłabym siedzieć tam cały dzień. Fajnie, że dałaś filmiki.
  W wielu muzeach pojawiają się też wystawy czasowe, dotyczące zabawek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za piękne zdjęcia z muzeum .Ala

  OdpowiedzUsuń
 6. Gracias por este reportaje, lo miraré con más tiempo, pues son maravillas :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam taki muzeum! Lalki i zabawki z dawne czasy to mają tyle historie. Byłam tylko w Krynice Zdrój i z tego byłam zachwicona. Bym chciała zobaczyc tamte też!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam w Krynicy Zdroj jest rewelacyjnie.Totalny odlot w przeszlosc - do lat swojgo dziecinstwa.Ciezko potem wracac do rzeczywistosci.Anna

   Usuń
 8. lalki z 5 i 6 zdjęcia są to moje prywatne lalki, a nie lale z muzeum z torunia. ;))) są to zdjecia z wystawy w kaliszu, gdzie przekazywalam lalki. było tam też kilka lal z torunia, ale większość stanowila moja kolekcja:)) lilavati www.petraplasty.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. lalki z 5 i 6 zdjęcia są to moje prywatne lalki, a nie lale z muzeum z torunia. ;))) są to zdjecia z wystawy w kaliszu, gdzie przekazywalam lalki. było tam też kilka lal z torunia, ale większość stanowila moja kolekcja:)) lilavati www.petraplasty.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. W Muzeum Zabawek w Karpaczu byłam z wycieczką szkolną w podstawówce, niestety - już niewiele pamiętam. Z większą świadomością odwiedziłam to w Kudowie Zdroju: http://stopawstope.blogspot.com/2015/12/muzeum-zabawek-w-kudowie-zdroju.html Zdecydowanie polecam!

  OdpowiedzUsuń