czwartek, 14 sierpnia 2014

JERZYK MECKI

Wizerunek Jerzyka Mecki powstał w 19 wieku stworzony przez Grand Wille ,Ludwiga Richtera i Gustawa Sus.   Bracia  Ferdinand i Hermann  Diehl w 1937 roku w Studio animacji Lalkowej w Niemczech rozpoczęli produkcję 15 minutowego filmu dla dzieci , w którym głównym bohaterem był  Jerzyk Macki oraz jego rodzina.  Żona -Micki ,syn -Macki i  córeczka -Mucki.  Bracia rozwinęli własną technikę ,która pozwoliła na mimikę i ruch lalek. W latach 40-tych Mecki stał się maskotką magazynu tv. Hoer ZU . W latach 50-tych rysownik Reinhold Escher  wydał pierwszy komiks o przygodach Jerzyków. Od września 1951 roku Mecki był hitem w Niemczech .Trwało to 25 lat. Wydano  wiele książek ,komiksów ,zabawek i pocztówek . W póżniejszych czasach kilku ilustratorów próbowało kontynuować przygody Macki  lecz bez większego sukcesu. Smak młodej widowni się zmienił i woleli innych nowych bohaterów.

Postać Macki w latach powojennych zaczęła produkować FirmaSteiff ,która ze względów ekonomicznych zaczęła produkcję zabawek o krótszych kończynach i większych gumowych głowach. Najbardziej znane to właśnie postacie Jerzyków Mecki.

Pierwsze komiksy  rysowane przez Reinholda Eschera

Pierwsza książka z przygodami Jerzyka 


                                            MASKOTKI WYPRODUKOWANE W FIRMIE STEIFFZdjęcia maskotek pochodzą z różnych aukcji.Ceny kosmiczne.

                                                                             POCZTÓWKI
Niedawno udało mi się zdobyć maskotkę przedstawiającą Jerzyka Mecki  w stroju  admirała.Ma 17 cm wysokości i jest wykonany z twardego tworzywa ,może jest  to celuloid ale nie jestem pewna. Ma na plecach napis Germany.Nie wiem z którego pochodzi roku ale jest bardzo stara .A może to oryginał firmy Steiff  ?

Ubiór trochę odbarwiony ale nie będę go zmieniać.

https://www.youtube.com/watch?v=_4I7CNf5wQU

4 komentarze:

 1. Wkradła Ci się literówka, nie Steffi tylko Steiff.
  Jeżyki bardzo fajne, nigdy sie z nimi na żywo nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. u mnie mieszka jeden mały około 10 cm mecki steiff.
  lilavati

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz widzę takie stworki, ale są bardzo sympatyczne. Pocztówki z nimi są rewelacyjne, mają z typowo niemiecką pedanterią dopracowane szczegóły tła. :) Też bym tak chciała umieć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Sympatyczna maskotka i zrobiła wielką karierę! Super!

  OdpowiedzUsuń