wtorek, 12 sierpnia 2014

MARGARET STEIFFMARGARET Steiff - urodziła się 24 Lipca 1847 Roku w Giengen Niemcy.Jako
dziecko zachorowała na polio i została przykuta do wózka.  .Mimo swojej niepełnosprawności była pełna życia, radosna i pragnęła w życiu coś robić. Ukończyła szkołę i od 1850 roku zaczęła uczyć się szycia u starszych sióstr Marie ï Pauline .Błyskawicznie opanowała obsługę maszyny do szycia . Od 1879 roku pracując w domu już jako świetna  krawcowa sprzedawała uszyte przez siebie ubiory dla kobiet. W wolnych chwilach szyje poduszki dla  rodziny i przyjaciół .. W grudniu 1989 roku odkrywa w magazynie model  słonia .Uszyła go , pomysł okazał się sukcesem. Potem były następne  zwierzęta  małpy, osły, kozy, koty, myszy, wielbłądy .Swoimi pracami obdarowuje ludzi będących w otoczeniu jej. Coraz bardziej koncentruje się na szyciu zabawek . n W 1893 roku zakłada własną firmę produkującą  zabawki. Bratanek Margaret -Richard Steiff ur .07.luty 1877, uczęszczał do  Szkoły Sztuki i Rzemiosła w Stattgardzie. Zafascynowany zwierzętami często odwiedza pobliski Ogród Zoologiczny gdzie wykonał wiele  rysunków i szkiców zwierząt zwłaszcza niedźwiedzi. Rysunki te stały się podstawą  pierwszego misia uszytego przez Margaret .W 1897 Roku dołącza do firmy ciotki, początkowo kilku osobowej.Produkcja rusza pełną parą. Rok 1903 pierwsza wystawa zabawek. Miś  Stteiff odnosi sukces .Amerykanie kupują wszystkie 100 szt jakie wystawiono i składają zamówienie na 3 tysiące egzemplarzy .Richard udoskonalił misia i w nowej wersji słoma zastąpiła mieszanka wełny drzewnej i kapok .Niedźwiadek dostał bardziej realistyczny wygląd, 1905 Roku wprowadzono ruchome ręce i nogi . .W ciągu kliku lat z małego warsztatu powstała światowej sławy firma..Margaret zmarła na zapalenie płuc 9 Maja 1909 roku w  Gingen mając 61 Lat,  Richard zmarł 1939 roku w Jackson Michigan USA. Mimo, swojego kalectwa Margaret Steiff odniosła zwycięstwo pomogła jej odwaga, Siła Serca i wola. Po jej śmierci następni członkowie rodziny przejęli i rozbudowali firmę, która produkuje całą  menażerię wypchanych zwierząt do dnia dzisiejszego . W 2005 roku obok fabryki otwarto Muzeum Margaret Steiff, którą nazwano Matka zwierząt.


Margaret Przy Pracy


Firma lata 60 te


Margaret -początek FIRMY.


Rozbudowa FIRMY


Bratanek Margaret -Richard


Wzór słonia znalezionego w magazynie mody

Słoń uszyty przez Margaret-muzeum
                                              Zwierzęta FIRMY Steiff
Eksponaty w  Muzeum


Pracownice Fabryki lata 60 te

Logo firmy


                                                            LALKI                                                   SYGNOWANE STEIFF
Muzeum Margaret SteiffMaszyna do Szycia i okulary Margaret -Muzeum

Fabryka obecnie
Potomkowie rodziny Margaret 

 


4 komentarze:

 1. Znowu dowiedziałam się czegoś nowego. Byłam pewna , że Steiff od miśków był mężczyzną. No i niespodzianka, że firma wypuściła też na rynek lalki.
  Z rok temu miałam okazję kupić misia z oryginalną walizką, a nawet 3 misie, cena była śmieszna 15 zł/szt. Ponieważ nie zbieram misiów nie kupiłam i dopiero potem pomyślałam, że łatwo mogłaby je wymienić za ciekawe lalki. Cóż przepadło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam przekonana , że firma produkowała tylko zwierzaki ....
  Czy te laleczki są porcelanowe ???

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję zobaczyć i mieć nawet w rękach starego miśka na targu staroci!
  Był cudowny i bardzo a bardzo chciałam go mieć....Niestety cena była kosmiczna więc misiek został mi tylko w myślach! ;) Szkoda, że w tej euforii nie pomyślałam aby zrobić mu zdjęcie.....

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis. Zwierzaczki tej firmy są urocze, na wielu pyszczkach maluje się jednak cień smutku - czyżby miało to związek z niełatwym życiem założycielki firmy?

  OdpowiedzUsuń