czwartek, 24 lipca 2014

ANTYKI I SOSENKO

Ciekawostka


Pięć milionów guzików ,600 tysięcy pocztówek, książki,40 tysięcy zabawek ,wiele przedmiotów codziennego życia ze wszystkich epok.Tysiące ,dziesiątki ,setki tysięcy eksponatów .Cenne i bezcenne .To kolekcja rodziny Sosenków z Krakowa, Są jedyną z najbardziej znanych kolekcjonerów w Polsce.Antykwariat Marka Sosenko w Krakowie przyciąga miłośników staroci z całego świata. Najcenniejsze przedmioty nie są jednak na sprzedaż .Marzeniem kolekcjonera to własne muzeum zabawek i dzieciństwa Starania o otwarcie muzea trwają już 12 lat.Potrzeba pomieszczeń ekspozycyjnych o około 2 tysiące metrów kwadratowych.Zabawki to największa pasja Pana Marka. Żona Bożena zbiera święte obrazki i dewocjonalia,syn Wojciech aparaty fotograficzne i zdjęcia.Córki Magda gromadzi wszystko co wiąże się z piśmiennictwem a Katarzyna akcesoria mody kapelusze, torebki okulary,maski flakony po perfumach.
Pan Sosenko z żoną Bożeną


Pan Marek-Kraków

Pani Magdalena córka Sosenki 

Zbiór piór wiecznych  Pani Magdy

Pani Katarzyna  gromadzi flakony
Rodzina Sosenki
Najcenniejszy eksponat w rodzinie to szopka królowej Bony składająca się z pięciu woskowych kukiełek ubranych w renesansowe stroje. W 19 wieku należała do hrabiego Aleksandra Fredry autora  Zemsty. oraz drewniany zamek obronny Stanisława Wyspiańskiego ,który antykwariusz otrzymał od spadkobierców artysty. W kolekcji przeważają zabawki z 19 i 20 wieku,okresu średniowiecza a nawet sprzed kilku tysięcy lat.Pierwszą zabawką w kolekcji był blaszany statek dzieci cesarza i króla Prus Wilhelma 2 z około 1910 r .Niestety został skradziony.Ze względów bezpieczeństwa Sosenkowie niechętnie użyczają swoich eksponatów innym muzeum .Marek Sosenko jest "etatowym" dostawcą rekwizytów do polskich i zagranicznych filmów..Jego zbiory widziało miliony ludzi na ekranach kin,nie zdając sobie sprawy ,że oglądają antykwaryczne eksponaty. scenografowie filmowi znajdują tam wszystko czego potrzebują  stare zabawki,pocztówki,okulary,zegary,banknoty..Zabytkowe zabawki zaczął zbierać w 1977 roku.Pierwsza wystawa odbyła się w 1980 r a po niej zaczęła się lawina z którą przybywały dalsze eksponaty .Prawdziwe perły kolekcjonerskie 


Plakat reklamujący wystawę zabawek ze zbiorów rodziny Sosenko.Kolekcjonerstwem pasjonuje się wiele ludzi . dla jednych to hobby ,sposób spędzania czasu ,a nieraz coś więcej -życiowa pasja .Dla rodziny Sosenko kolekcjonowanie to styl życia .To powołanie.ZABAWKI Z KOLEKCJI PANA MARKA
Kolekcjoner posiada 40 tysięcy pluszaków ,lalek i samochodów.


Życzmy Panu Sosence spełnienia największego w jego życiu Otwarcia Muzeum .Tekst oparty na zapiskach Pana redaktora Roberta Małolepszego z Dziennika Polski.Zdjęcia ze zbiorów rodzinnych państwa Sosenki.8 komentarzy:

 1. Piękna pasja i imponująca kolekcja. Pozazdrościć! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, żeby tak wystarczyło zebrać podpisy pod petycją do władz miasta w sprawie tego muzeum to bym się podpisała obiema rękami i jeszcze namówiła stu znajomych. Zazdroszczę mieszkańcom Krosna, że mogli obejrzeć te zabawki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chcę aby mnie zaadoptowali! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. witam z tej strony puck sie klania uwielbiam starocie a najleprze sa te lalki moj maz nazywa mnie dziwaczka zbieraczka uwielbiam lalki porcelane w mojej kolekcji znajduja sie tez lampy swieczniki rozne krzesla fotele. pozdrawiam i dozobaczenia .

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowita kolekcja! Podziwiam szczerze!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniałe. Mam nadzieję , że kiedyś o otwarciu muzeum usłyszymy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojej, te lalki… w głowie się zakręciło! Gdyby była jakaś zbiórka funduszy to chętnie się dołożę! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Zbiory cudowne i szczęśliwa Rodzina , mająca wspólną pasję :)

  OdpowiedzUsuń