wtorek, 1 października 2013

DANUSIA

Danusia to stara lalka wystawiana kilkakrotnie na aukcji w opcji kup teraz .No i kupiłam ,biedactwo bez tęczówki oczu i peruczki. Lalka dotarła do mnie strasznie brudna. Pomocna okazała się emulsja Cif .Największy problem miałam z oczami ,mechanizm ruchomego oka okazał się sprawny ,ale skąd zdobyć tęczówki do oczu?.Zamówiłam je w sklepie do kreatywnych ale okazały się za małe ,ponownie zamówiłam większe ,były za duże.Postanowiłam ratować lalce oczka sama.Narysowałam tęczówki niebieskie ,zielone i brązowe  na brystolu, zalałam je bezbarwnym lakierem  i przymierzałam, w którym kolorze oczu, lalce będzie najładniej.Efekt nijaki ,to nie było to. Minęło kilka dni ,ponownie wzięłam lalkę do ręki i zastanawiałam się skąd wziąć oczy. Próbowałam wydłubać zrenice z oczu lalek porcelanowych ,bez skutku.W końcu pomogły kleszcze i młotek .Delikatnie się nie dało a solidniejsze narzędzie pomogło.Rozłupałam gałkę oczną na części tak żeby nie uszkodzić tęczówki ,o dziwo wtedy same wypadły.Danusia dostała oczy i mogła podglądać jak szyłam jej nową sukienkę i majteczki. Zrobiłam z twardej tektury dekel -brakowało jej z tyłu  kawał głowy i założyłam peruczkę .Lalka ma 65 cm wysokości i jest zrobiona z jakiejś nieznanej mi masy ,jest bardzo ciężka.Mechanizm w stawach biodrowych i barkowych umożliwia lalce poruszanie głową na boki. Sygnatury nie ma więc nic nie wiem na temat jej pochodzenia.


Zdjęcie zapożyczone z aukcji

Zdjęcie  z aukcji

Zdjęcie lalki z aukcji

Mechanizm poruszający oczy

Lalka po kąpieli


Mechanizm nóg

Danusia w nowej sukience pierwsza przymiarka narysowanych oczu
Ostateczny wizerunek lalki7 komentarzy:

 1. Cudownie, że dajesz drugie życie starym lalkom!

  OdpowiedzUsuń
 2. O!!! Jak teraz pięknie wygląda !
  Jest naprawdę śliczna :):)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wygląda. Mam jednego malucha z wyłupanym oczkiem ,do którego nie mogę nic przypasować - podpowiedziałaś mi pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawa lalka - podoba mi się oryginalna kiecusia ;) ale w czerwonej zdecydowanie lepiej wygląda. Pomysł z oczami niezły!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ ta Danusia śliczna! Pomysł z oczami fantastyczny! wyglądają jak nowe! czerwona sukienka też bardzo mi się podoba i idealnie pasuje do lalki;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Danusia podbiła moje serce. Wygląda cudownie w tej czerwonej sukienusi. Czarne warkocze bardzo do niej pasują. Lala jak marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie ją obszyłaś! Wygląda teraz cudnie. Do twarzy jej w warkoczykach:)

  OdpowiedzUsuń