poniedziałek, 1 lipca 2013

TAJEMNICZY PORTRET DAMY

                           TAJEMNICZY  PORTRET  DAMY


Portret damy dostałam kiedyś w prezencie od znajomej i nie wiem kogo przedstawia ? .Był bardzo zakurzony.Delikatnie wyjęłam zdjęcie z prowizorycznej ramki i wyczyściłam. Na dole jest  napis .Baruch.Berlin S.W.13. 1905.Domyślam się ,że jest to nazwa zakładu fotograficznego i rok wykonania zdjęcia. Będę wdzięczna za jakąkolwiek informację na temat kobiety z fotografii lub samego zdjęcia.
Dodano 6 sierpnia 2015 r


Anonimowa postać z portretu to Królowa Luiza .,żona władcy Prus Fryderyka Wilhelma 3 g urodzona w 1776 roku .  .Pierwszy raz na Śląsk przybyła w 1798 roku . W kronice jest zapisana jako wielka ochmistrzyni dworu. Ślązacy wywarli na królowej olbrzymie wrażenie swą niebywałą gościnnością .,zaś polskie góry zwłaszcza Karkonosze oczarowały ją do tego stopnia ,że zapragnęła tu gościć jak najczęściej..W kolejnych latach królowa aktywnie odwiedzała Śląsk i Wrocław gdzie również przyjmowano ją owacyjnie. Uwielbiała łakocie a wrocławskie cukiernie Periniego systematycznie dostarczały na dwór ciasta i torty. Na jej cześć jeden z cukierników słynnej ciastkarni wymyślił torcik przypominający śnieg na szczycie góry.-Krem orzechowy ,bita śmietana a na szczycie lukrowa korona. Torcik stał się w dziewiętnastym wieku specjałem cukierni Periniego ,  Podawano go do kawy a zestaw nazwano Konigin Luise -Gedack.
W latach 1740 -1763 w rezultacie wojen śląskich między Austrią a Prusami rządzonymi przez dynastię Hohenzollerów prawie całe terytorium Śląska znajdowało się pod panowaniem Prus.
W 1790 roku na Śląsku w okolicach Zabrza odkryto znaczne pokłady węgla i otwarto pierwszy państwowy zakład węgla kamiennego na Górnym Śląsku.-kopalnię  "królewską " .
W 1911 roku nadano jej nazwę " Królowa Luisa " na cześć żony Fryderyka Wilhelma.
Luiza właściwie Luica Augusta Wilhelmina Amalia von Macklemburg-Strelitz -królowa pruska ,żona Fryderyka  Wilhelma -3 go , urodziła się 10 marca 1776 roku w Hanowerze .Wyszła za mąż w wieku 16 tu lat. Urodziła dziewięcioro dzieci ,między innymi dwóch kolejnych królów pruskich .
Wykształcona ,o wyjątkowej urodzie .Podkochiwał się w niej sam car Rosji Aleksander 1.
Była incjatorką  tajnego przymierza  rosyjsko- pruskiego  przeciw Napoleonie zawartego w 1805 roku w Poczdamie .Wielki patriotyzm , odwaga w podejmowaniu decyzji podczas wojen napoleońskich zjednały jej ogrom popularności i sławy... W dziewiętnastym wieku zapoczątkowała modę na żeliwną biżuterię ,która opanowała całą Europę. była wzorem dobroczynności .  Zmarła 19 lipca 1810 roku w zamku Hohenzieritz i została pochowana w mauzoleum w Charlottengurgu.
Po jej śmierci Fryderyk ustanowił Order Luizy przyznawany od 1814 roku kobietom za opiekę nad chorymi.Portret Luizy,który dostałam to obraz Gustawa Richtera [ 1823-1884] mieszczący się w Muzeum w Koln.Udało mi się również kupić starą pocztówkę z wizerunkiem królowej 

1 komentarz:

  1. Zabiłaś mi ćwieka, obszukałam co mogłam i nic. Płaszcz sugeruje kogoś z rodziny królewskiej, ale nie jest to żadna z pruskich księżniczek. Być może księżniczka z jednego z królestw lub księstw Rzeszy. Było tego trochę, teoretycznie w Berlinie mogła też bawić każda inna księżniczka i zrobić sobie zdjęcie w renomowanym zakładzie.

    OdpowiedzUsuń